Wyspa tylko dla ptaków

Od kilku lat na wyspie Great Saltee rozwijała się populacja szczurów, a to zaczęło zagrażać tamtejszej populacji ptaków, które corocznie na tym skrawku lądu zakładają swoje gniazda.

Wysepka ma 120 akrów i znajduje się o 5 kilometrów od Kilmore Quay w hrabstwie Wexford, a gniazduje tam tysiące ptaków morskich. Niestety w ostatnich latach wraz z badaczami przyrody i rybakami, na wyspę Great Saltee przybyły też szczury, a te znajdując obfitość pożywienia, rozwinęły swoją populację do niepokojących rozmiarów.

Dlatego National Park and Wildlife Service (NPWS) uznało, że problem należy rozwiązać i kosztem 50 000 €, pozbyć się gryzoni. Eksterminacja szczurów przeprowadzona zostanie jeszcze w tym roku, a potrwa do grudnia, więc w okresie letnim i jesiennym, nikt oprócz wyznaczonych osób, nie będzie mógł pojawiać się na wyspie.

Na Great Saltee gniazdują przede wszystkim maskonury, głuptaki i burzyki północne, ale są tam też mniejsze kolonie ptaków morskich w tym alk i nurników zwyczajnych. Great Saltee należy też do jednej z dziesięciu wysepek wokół Irlandii, na których gniazda zakładają ptaki, a te skaliste wyrostki objęte są ochroną Bird Watch Ireland. Organizacja od lat monitoruje sytuację na wyspach, gdzie jaja składają ptaki morskie, a i od kilku lat zgłaszane są uwagi, iż na wysepkach rozwijają się kolonie szczurów.

Co ważne, wysepka jest bardzo ważna z punktu widzenia ptactwa bytującego w tym miejscu, bo w jej pobliżu swoje szlaki wędrówek mają ławice ryb, a to zwiększa popularność wyspy wśród ptaków, które tam prowadzą lęgi.

Bogdan Feręc

Źr: NPWS

Polska-IE: Udostępnij...
Wzrosła ilość ata
Zbliża się kolejna
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish