Wyspa nie obroni się przed rosyjskim atakiem

Od jakiegoś czasu wiadomo, że Irlandia, nie ma odpowiednich środków, aby chronić przed Rosjanami podmorskie kable, które używane są do przesyłania danych.

Tę sytuację ujawniły wydarzenia z sierpnia tego roku, kiedy na wodach okalających Zieloną Wyspę, pojawił się rosyjski statek szpiegowski Yantar, a ten powstał w celu wykonywania tajnych misji, w tym odnajdywania i przechwytywania danych z kabli ułożonych na dnie morza. Ówcześnie Yantar zaobserwowany i śledzony był w okolicach wybrzeża Donegal oraz Mayo, ale wcześniej, mógł też penetrować inne okolice morskie w pobliżu Irlandii.

Ze względu na istotną lukę w przepisach o ochronie wyspy, nie ma odpowiednich regulacji, aby kable niosące informacje z USA do Europy i w odwrotnym kierunku, były szczególnie chronione przez Irlandię na jej wodach terytorialnych i ich bezpośredniej bliskości, co czyni je podatnymi na ataki szpiegowskie.

Morska polityka obronna Irlandii oparta jest na monitorowaniu powierzchni wód i przestrzeni powietrznej nad nią, ale zapomniano, żeby również głębiny, doczekały się nadzoru wyspecjalizowanych służb.

Sprawa ochrony podmorskich kabli do przesyłu danych ponownie ujrzała światło dzienne, kiedy podczas jednego z ostatnich posiedzeń Dáil, poseł Sinn Féin John Brady, rzecznik ds. obrony tej partii, zapytał ministra spraw zagranicznych Simona Coveneya, w jaki sposób chroniona jest sama wyspa, ale i światłowody i obszar podmorski okalający Irlandię?

Minister Simon Coveney odpowiedział wtedy:

– Kable morskie nie są w tej chwili odpowiedzialnością prawną Irlandzkiej Marynarki Wojennej.

Tym samym minister stwierdził, że nie są one nadzorowane, a jak przyznał w dalszej części wypowiedzi minister Coveney, Siły Obronne Republiki, „mają ograniczone możliwości prowadzenia nadzoru pod powierzchnią wody”.

Co ciekawe, służbą odpowiedzialną za ochronę podmorskich kabli światłowodowych oraz innych, odpowiedzialna jest obecnie An Garda Síochána, co wynika z ustawy o bezpieczeństwie morskim z 2004 roku. Ważne jest też to, że Garda, nie ma najmniejszej nawet możliwości wypełnić tego obowiązku, ponieważ nie dysponuje żadnym sprzętem do nadzoru podmorskiego, nie ma też specjalnych łodzi patrolowych do takich zadań, a i nie ma odpowiednio przeszkolonych funkcjonariuszy i w ilości, jaka potrzebna byłaby do stałego nadzoru kabli ułożonych na dnie wód wokół Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nowy Bank Holiday i
Badanie Sinn Féin u
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська