Wysoki opór rządu

Nowe zalecenia krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego wzywają rząd, aby podjął decyzję o zamknięciu nieistotnych dla życia społeczeństwa sklepów, ale gabinet twardo obstaje przy swoim, więc twierdzi, że „jest mało prawdopodobne”, aby zamknął tzw. nieistotny handel.

Rada Ministrów stwierdziła, iż do 29 grudnia, trzymać się będzie wcześniejszych ustaleń i działać będzie w zgodzie z nakreślonym planem, a ewentualne zmiany, mogą nastąpić, ale sytuacja musi wyraźnie skłaniać do takich działań. Nie jest wolą rządu, by ponownie wtłaczać cały handel pod rygor zakazu prowadzenia działalności, a może się stać również tak, że wprowadzone zostaną dodatkowe restrykcje, ale sklepy, te nieistotne, nadal będą czynne.

O takim postępowaniu rządu poinformował minister spraw zagranicznych Simon Coveney, który spodziewa się, że nie będzie konieczności wprowadzania dodatkowych sankcji z powodu wzrostu ilości zakażeń, chociaż nie wykluczył takiego działania.

Minister Coveney podkreślił jednak, że postępowanie gabinetu, musi opierać się na udokumentowanych danych  i przesłankach do takich działań. Dowody muszą być jednoznaczne, a rząd chce zawsze wybierać najlepsze wyjście z sytuacji, więc rozważa możliwości, nie kierując się ślepo, zaleceniami ciał doradczych.

Wg ministra Coveneya, rząd widzi niepokojący rozwój sytuacji ze wzrostem zakażeń, ale jest przekonany, że bez drastycznych posunięć, uda się zmniejszyć ilość transmisji wirusa.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Polska-IE: Udostępnij
Mea culpa, czyli prz
Zbliża się huragan
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian