Wysoki niedobór mieszkań. To będzie zły rok dla potencjalnych nabywców

Blokada Irlandii wywołana pandemią koronawirusa będzie miała poważny wpływ na budownictwo mieszkaniowe, a już teraz mówi się o niedoborze podaży mieszkań, więc mniejsza ich ilość oddana zostanie w tym roku do użytku.

Budownictwo w okresie wysokiej aktywności koronawirusa na wyspie zostało postawione w stan zawieszenia, czyli prace zostały wstrzymane, a budowy opustoszały na kilka tygodni. To jednak będzie miało też swoje konsekwencje, nawet bardzo poważne, gdyż ilość gotowych na przyjęcie lokatorów domów, obniży się znacznie.

Z szacunków wynika, że w tym roku, wybudowanych „pod klucz” domów osiągnie ilość od 14 000 do 16 500, więc znacznie mniej, niż zakładały wcześniejsze prognozy. Jeszcze w początkach tego roku Ministerstwo Budownictwa twierdziło, że w 2020 roku na rynek mieszkaniowy Irlandii trafi od 24 000 do 26 000 izb mieszkalnych, więc całkiem sporo, jak na irlandzkie warunki.

Niestety epidemia koronawirusa na poziomie krajowym, zaburzyła cały proces budowy mieszkań, co z kolei odbije się na ich podaży. Istotne w tym wszystkim jest, iż na rynek trafi w tym roku mniej mieszkań deweloperskich, ale też tych tanich oraz socjalnych, więc nie będzie można powiedzieć, że Irlandia postawi kolejny znaczący krok w rozwiązywaniu kryzysu mieszkaniowego.

Analitycy z Banking & Payments Federation Ireland, którzy przeprowadzili badania rynku mieszkaniowego, są więc zdania, iż w tym roku ponownie wzrośnie popyt na mieszkania, a ich niedobór na rynku, kształtować będzie ceny. Ekonomiści spodziewają się również, że po chwilowym załamaniu cen na rynku nieruchomości, te zaczną rosnąć i przekroczą znacznie obserwowane w końcówce tamtego i początkach tego roku.

Bogdan Feręc

Źr: Banking & Payments Federation Ireland

Polska-IE: Udostępnij...
Kiedy powstanie nowy
President and Sabina
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish