Wyrok poznamy dzisiaj wieczorem

Przyszli koalicjanci stwierdzili, że dzisiaj wieczorem poinformują o swoich decyzjach, a te kształtować będą najbliższą przyszłość Irlandii.

Właśnie na dzisiejszy wieczór zaplanowano opublikowanie decyzji poszczególnych ugrupowań politycznych, które tworzyć mają koalicję, więc także rząd, a jeżeli głosowania przebiegły po myśli liderów, to i my będziemy mogli „świętować” powstanie koalicji Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party. Wydawać się może, że ta koalicja jednak powstanie, bo premier Varadkar powiedział o utworzeniu stanowiska superministra ds. ochrony infrastruktury drogowej, a urząd znajdować się będzie w Departamencie Klimatu i Środowiska, którym pokieruje Green Party, czyli prawdopodobnie także przez osobę z ugrupowania Eamona Ryana.

O ile te przewidywania się sprawdzą, to już jutro poznamy też oficjalnie kandydaturę na nowego szefa rządu, a tym zostanie Micheál Martin z Fianna Fáil. Wybór kolejnego premiera mógłby wtedy nastąpić w poniedziałek i Leo Varadkar, oddałby władzę, pozostając na stanowisku wicepremiera.

Niewiele optymistycznych informacji płynie jednak z kół zbliżonych do Green Party, bo ugrupowanie wciąż ma być w fazie podejmowania ostatecznej decyzji, a mówią o tym starsi członkowie władz Partii Zielonych.

W informacjach przewija się też wątek kryzysu politycznego, a ten na pełną skalę ujawnić może się także dzisiaj, jeżeli Green Party, lub inny z potencjalnych koalicjantów, odrzuci proponowaną umowę o współpracy.

Jak będzie? Tego dowiemy się jeszcze dzisiaj.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandzki dom „Jam
Puby na zapisy
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish