Wyraźny wzrost temperatury za 5 dni

Met Éireann w prognozie krótkoterminowej zapowiada powrót wysokich temperatur, ale upałów nie będzie.

Zarówno weekend, jak i początek tygodnia będzie przeplatany opadami deszczu, a także chwilami ze słońcem, ale aura stopniowo powinna się poprawiać. Układy baryczne wskazują, że już we wtorek pogoda zacznie się zmieniać, więc będziemy mieli do czynienia z większą ilością słońca oraz nieco wyższymi temperaturami.

Do środy termometry wskazywać mają do 20 stopni Celsjusza, a na północnych rubieżach i części zachodniego wybrzeża, będzie nieco chłodniej, ale w okolicach 15 stopni.

W środę zacznie do Irlandii docierać afrykańskie powietrze, które znacząco podniesie wartości na naszych termometrach i wtedy zobaczymy do 23 stopni Celsjusza.

Niestety nad Islandią rozbudowuje się potężny front niskiego ciśnienia i jeżeli będzie na tyle silny, iż nabierze mocy odepchnięcia prądu znad Afryki, może ściągnąć do nas kolejną falę chłodu. Jeżeli jednak układ wysokiego ciśnienia, który zbliża się teraz do zachodniej części Morza Celtyckiego, odeprze atak z kierunku islandzkiego, temperatury powyżej 20 stopni i niewielka ilość opadów, zostaną z nami na kolejny weekend.

W tym przypadku mamy jeszcze jeden problem, gdyż islandzki front ma tendencję szybkiego marszu, a to może spowodować jego wciskanie się pomiędzy dwa układy baryczne wysokiego ciśnienia, więc odepchnięcie jednego z nich nad Hiszpanię, nam przynosząc zimo i deszcz.

Na styku frontów islandzkiego i afrykańskiego, mogą występować intensywne zjawiska atmosferyczne, głównie burze z piorunami, a powodem jest dosyć duża aktywność obu układów.

Bogdan Feręc

Źr: Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij...
Wystąpienie premier
OPERACJA SILVER AXE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish