Wyrażanie opinii będzie karane

Jeżeli władza uzna, że wygłaszane opinie są niepoprawne politycznie, to osoba je wypowiadająca, może trafić za kraty.

Co ważne, będzie to zgodne z nowymi przepisami, a te dotyczą „przestępstw myślowych”, więc właściwie wszystkich, które są odstępstwem od normy, jaką ustali irlandzka, a właściwie już teraz orwellowska władza. Przed sąd będzie można trafić, jeżeli wypowiedź godzić będzie w osoby zaangażowanie politycznie, ale i co jest już mniej kontrowersyjne, za mowę nienawiści, opinie o zabarwieniu rasistowskim oraz bigoterię, podobnie jak za znieważanie mniejszości, również seksualnych.

Obecnie to jeszcze przygotowania, bo rząd planuje wprowadzenie takich przepisów, ale od słów do czynów, jest bardzo blisko, albowiem te, są przecież zatwierdzone przez większość parlamentarną. Co warto zaznaczyć, zwolnieni od odpowiedzialności będą dostawcy mediów społecznościowych, gdzie zamieszczane mogą być niepoprawne politycznie wpisy, więc ich właściciele, nie zostaną pociągnięci do odpowiedzialności karnej, o ile nieświadomie zezwalać będą na umieszczanie takich wpisów. Minister sprawiedliwości Helen McEntee dodała jednak, iż dostawcy mediów społecznościowych, będą musieli podjąć działania, aby spróbować uniemożliwić rozprzestrzenianie się „mowy nienawiści”.

Grup, których nie będzie można w żaden sposób krytykować lub mówić o nich w sposób, który nie jest oficjalną linią partii rządzącej to: społeczność LGBT plus plusy, czarnoskórzy i muzułmanie oraz inne mniejszości. Do tego grona dołączą politycy, bo są mniejszością.

*

Skoro polityk, nie chce narażony być na kpinę ze swojego postępowania, podejmowanych decyzji i innych działań, mam na to proste rozwiązanie. Trzeba zmienić robotę, złapać w ręce łopatę i kopać rowy. Takich ludzi się nie krytykuje, a i kpin nie ma w stosunku do nich. Wy, politycy, jesteście na moim utrzymaniu, więc mam pełne prawo do wypowiedzi w zakresie waszych poczynań, a jeżeli i to wam się nie podoba, to oddajcie moje pieniądze, za które uprawiacie politykę! To jest mydlenie oczu, chcecie być bezkarni, boicie się krytyki i samodzielnego myślenia. Wyłączcie internet, zlikwidujcie prasę, spalcie książki, wróćmy do czasów zamierzchłych, kiedy zaćmienie słońca – było gniewem bogów.

Bogdan Feręc

Źr. gł.: The Times/ George Orwell – 1984

Polska-IE: Udostępnij
Dwie przeszkody. Prz
Interaktywna szopka
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian