Wyniki popularności sklepów w Irlandii wg Polaków

Nasza pierwsza ankieta, która właśnie dzisiaj się zakończyła, dała nam pewien obraz tego, jakie, przebywając w Irlandii, mamy preferencje przy zakupach spożywczych.

Ranking „Studia Dublin” i portalu „Polska-IE” cieszył się w sierpniu dużą popularnością i jak na pierwszy raz, uznajemy go za sukces. W anonimowej sondzie udział wzięło 1286 osób, które zaznaczyły odpowiedzi, a te, prezentujemy właśnie teraz.
Co ciekawe, nasze badanie różni się nieco od tego, które każdego miesiąca prezentuje pracownia Kantar Worldpanel, bo na czele znalazł się jeden z dyskontów spożywczych.

Pierwsze miejsce z 38,46% zdobywa Lidl, który obecnie jest najbardziej popularnym miejscem zakupów wśród Polaków na Zielonej Wyspie. Nie ma się temu, co dziwić, bo po pierwsze sieć znana jest z naszej ojczyzny, a i nie można powiedzieć, aby oferowane tam artykuły, były drogie.

Drugie miejsce przypada irlandzkiej sieci detalicznej Dunnes Stores i w tej w sierpniu zakupy zrobiło 26,92% naszych respondentów. W tym miejscu dodać trzeba, że sieć cieszy się coraz większą popularnością wśród naszych rodaków mieszkających w Irlandii, co potwierdzają pracownicy Dunnes Stores, pochodzący z kraju nad Wisłą.

Tesco, czyli brytyjski gigant zajmuje trzecią pozycję i zdobył popularność wśród 11,54% Polaków, chociaż nasze źródła podają, że rodacy, powoli, ale odchodzą od zakupów w tej sieci, a częściej pojawiają się w niej w okresie świąt Wielkiej Nocy i Bożego Narodzenia.

W „innym sklepie” zakupy zrobiło 7,69% statystycznych Polaków na wyspie, a Aldi, Polonez Polo Stores i Mróz zdobyły w sierpniu 3,85% stałych klientów.

Zastanawiać może, co kieruje naszymi zakupowymi wyborami, a z rankingu za sierpień wynika, że raczej koszt ogólny zakupów. Kolejnym powodem może być jakość, a i różnorodność towarów. Zastanawiać może raczej już niższa, niż było to jeszcze kilka lat temu popularność polskich sklepów, chociaż nie można powiedzieć, że chylą się ku upadkowi, ale o tłumach klientów, można zapomnieć. Zmieniły się chyba nasze preferencje zakupowe, przyzwyczailiśmy się do oferty irlandzkiego handlu spożywczego, a i uprawnionym będzie stwierdzenie, że częściowo przejmujemy nawyki rodowitych mieszkańców wyspy.

Kolejna ankieta, która trwać będzie przez cały wrzesień, pojawi się już w najbliższą środę.

Bogdan Feręc/Tomasz Wybranowski

„Studio Dublin” – Radio Wnet/Polska-IE

Polska-IE: Udostępnij
Caspian Hope – Wri
Gierki koalicji rzą
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian