Wynaleziono skuteczny lek na otyłość?

Irlandzki konsultant programu badań leku na otyłość mówi, że wyniki badań klinicznych są obiecujące, a nawet przekraczają oczekiwania.

W badaniach klinicznych potwierdziło się, że lek, spowodował u grupy kontrolnej utratę wagi o średnio 10%, a w teście wzięło udział 706 ochotników. Ważne jest, że grupa kontrolna, podzielona została na dwie równe części, a połowa uczestników, otrzymała placebo. W grupie osób otrzymujących lek na odchudzanie, obserwowane były reakcje, więc spadek wagi, natomiast w grupie otrzymującej placebo, takiego nie było.

Wyniki badań opublikowane zostały już w czasopiśmie medycznym Lancet, a lek, produkowany przez duńską firmę, która nawiasem mówiąc, sfinansowała badania, wykazał, iż może być przydatny.

Profesor Carl le Roux ze szpitala Św. Wincentego w Dublinie, który jest konsultantem ds. otyłości i współtworzył badanie, powiedział, że wyniki są zaskakujące i przyniosły nieoczekiwane wyniki. Próby leku trwały ponad pół roku, a grupa kontrolna, otrzymywała nowy lek, chociaż były też grupy, które dostały istniejące preparaty i placebo. Działanie o znacznym stopniu skuteczności, wykazywał jednak nowy specyfik, co uznano za duży sukces medycyny.

W przypadku duńskiego preparatu utrata wagi ciała wyniosła od 9 do 11 procent, a teraz, żeby potwierdzić jego skuteczność, badania przejdą do kolejnej fazy i prowadzone będą w 10 krajach na całym świecie, w tym w Irlandii, Wielkiej Brytanii, USA i w Japonii.

W trzeciej fazie badania, naukowcy planują zwiększyć dawkę substancji czynnej i sprawdzić, czy taka zmiana, wpłynie na szybszą lub wzrost utraty wagi.

W badaniu pojawiły się też skutki uboczne, a uczestnicy testu zgłaszali nudności, zaparcia oraz biegunki.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Samochody będą dro
Opublikowano między
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська