Wymagane jest krajowe śledztwo w kwetii nielegalnych adopcji

– Państwo na dziesięciolecia przymykało oko na te nadużycia. Teraz nadszedł czas, aby rzucić światło na tę mroczną praktykę –

Według Holly Cairns, rzecznika socjaldemokratów ds. sprawiedliwości społecznej, państwo na dziesięciolecia przymknęło oko na nielegalne adopcje i musi teraz przeprowadzić dochodzenie, aby ostatecznie określić zakres tej parodii.

Posłanka Cairnsa komentowała sytuację po opublikowaniu raportu dotyczącego nielegalnych adopcji, który przedstawiony został przez specjalnego sprawozdawcę ds. ochrony dzieci dr Conora O’Mahony’ego.

Holly Cairns stwierdziła:

– Przymusowa separacja rodzin i odmowa dostępu do własnej tożsamości to szczególnie okrutne i wyniszczające formy nadużyć, które przez dziesięciolecia ułatwiało państwo irlandzkie. Zakony, organy publiczne i inne instytucje spiskowały w celu zniszczenia poczucia przynależności i osobowości ludzi od dnia ich narodzin. Aby pogłębić ten błąd, państwo zrobiło wszystko, co możliwe, aby odmówić adoptowanym i rodzicom dostępu do informacji. Czyniąc to, państwo zaprzeczało występkom, odrzucało prawa, infantylizowało ocalałych i pogłębiało u nich traumę. Zalecenie zawarte w raporcie dr O’Mahony’ego dotyczące stanowego śledztwa w sprawie nielegalnych adopcji musi zostać podjęte natychmiast. Państwo na dziesięciolecia przymykało oko na te nadużycia. Teraz nadszedł czas, aby rzucić światło na tę mroczną praktykę. Rząd nie może z ty zwlekać. Nie potrzebujemy kolejnego raportu ani konsultacji – potrzebujemy zapytania. To najmniej, na co zasługują adoptowani, rodzice i ich bliscy. Konieczne są również przeprosiny państwa za te rażące nadużycia. Chociaż nielegalne adopcje są powiązane z Domami Matki i Dziecka, wiele osób dotkniętych tym problemem nie przeszło przez ten system. W rezultacie nie mogli uczestniczyć w pracach Komisji Domów Matki i Dziecka i nie zostali uwzględnieni w przeprosinach Taoiseacha w zeszłym roku. Rząd bez wątpienia będzie twierdził, że ustawa o informacjach i śledzeniu narodzin, która obecnie przechodzi przez Oireachtas, uwzględnia wiele zaleceń zawartych w tym raporcie. To po prostu nieprawda. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zgłosiłam i opowiedziałam się za ponad 300 poprawkami w oparciu o współpracę z ekspertami ds. praw człowieka i osobami, które przeżyły to piekło. Ani jedna poprawka nie została zaakceptowana przez Ministra ds. Dzieci. Adoptowanym osobom od dziesięcioleci odmawia się dostępu do ich danych osobowych. Dlatego są bardzo sceptycznie nastawieni do zapewnienia rządu, że działa w ich najlepszym interesie. Raport dr. O’Mahony’ego zawiera jasny plan działań, które należy natychmiast wykonać.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kierownictwo Stormon
Irlandzki rząd musi
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська