Wyjazdy wakacyjne opóźnione z powodu ataku na HSE

Minister turystyki Catherine Martin powiedziała, że wakacyjne wyjazdy, mogą być opóźnione przez atak hakerów na bazy danych HSE.

Powodem opóźnień może stać się fakt, że to właśnie HSE, ma główny udział w wydawaniu paszportów szczepień, a naruszona i niesprawna baza IT, może sprawiać kłopoty z ich wydawaniem. Paraliż, jaki dotyka w ostatnich dniach irlandzką służbę zdrowia, będzie więc dłuższy od spodziewanego, a to z całą pewnością wpływać będzie na terminowe realizowanie zadań, z jakimi obecnie poradzić musi sobie Zarząd Służby Zdrowia.

Aktualnie Departament Zdrowia i HSE, tworzą nowe bazy danych i infrastrukturę, jaką posługiwać się mają lekarze oraz jednostki medyczne w całym kraju, ale system, który zaczął już działać, pracuje w formie szczątkowej. To z kolei oznacza, że nie ma do niego dostępu w pełnej i potrzebnej formie, co z kolei przekłada się na znaczne opóźnienia w przyjmowaniu, diagnozowaniu i leczeniu pacjentów, ale i wydawaniu potrzebnej dokumentacji.

Rząd, jak wiemy, zgodził się na przyjęcie unijnego systemu Zielonych Certyfikatów Covid-19, miał rozpocząć jego realizację w terminie określonym przez UE, jednak powstały obawy, czy uda się system uruchomić w takim zakresie, by „paszporty szczepień”, wydawane były wszystkim zaszczepionym zgodnie z terminem szczepienia.

To nie wszystkie problemy w zakresie podróży międzynarodowych, z jakimi musi poradzić sobie rząd, gdyż Irlandzkie Stowarzyszenie Pilotów Linii Lotniczych (IALPA) wezwało gabinet i parlament, by nakreślił jasną ścieżkę wychodzenia z ograniczeń podróży, a jednocześnie Zielony Certyfikat, wprowadzony został w kraju najdalej od 1 lipca tego roku. Wezwano również ministrów, by zezwolili na inne niż niezbędne podróże wszystkim zaszczepionym, z całej Unii Europejskiej, co pomoże w ożywieniu rynku lotniczego w Irlandii, ale też przemysłu turystycznego.

Taka decyzje może pojawić się już w tym tygodniu, ale dopiero w czwartek Krajowy Zespół ds. Zdrowia Publicznego wyda zalecenia w tej sprawie, a rząd zajmie się tą kwestią w piątek rano, by premier opublikował decyzję gabinetu w piątkowe popołudnie. Teraz mówi się, że NPHET, nie będzie zbyt rozrzutny w znoszeniu ograniczeń podróży, więc ponownie, obserwować będziemy rozbieżne stanowiska, albowiem większość ministrów, chce jakoby złagodzenia przepisów o podróżach międzynarodowych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
‘Belarus would not
Hotelarstwo i gastro
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian