Wyjątkowe zjawisko w straszną noc

Już jutro będziemy mieli Halloween, a noc będzie wyjątkowa i nie stanie się tak wyłącznie z powodu „zarazy”, ale również za sprawą naszego satelity.

Na noc z 31 października na 1 listopada przypada pełnia, więc księżyc, widoczny będzie w swojej pełnej krasie, ale co w tym wszystkim jest najciekawsze, halloweenowa pełnia, będzie pierwszą od 1955 roku. Gdyby ktoś uznał, że to nadal mało, będzie to też noc „niebieskiego księżyca”, bo taki właśnie odcień przybrać ma naturalny satelita ziemi. Kolejnym wyjątkowym wydarzeniem będzie też sama pełnia, bo stanie się to już drugi raz w tym miesiącu, a to też raczej rzadko się zdarza, chociaż pełnie występują, co 28 dni.

Wg Astronomy Ireland, wyjątkowość jutrzejszej pełni podkreśli jeszcze jeden fakt, bo kolejny raz pełnię w Halloween, zobaczymy za dwadzieścia lat.

Takie nagromadzenie wyjątkowych okoliczności pełni, zdarza się „niezwykle rzadko” i David Moore z Astronomy Ireland jest zdania, że „każdy powinien je obejrzeć”. Magazyn Astronomy Ireland poprosił też mieszkańców Irlandii, że o ile będą ku temu warunki, nagrali filmy księżyca w pełni, zrobili zdjęcia, a następnie przesłali na adres redakcji, by można było je opublikować. Zdjęcia i filmy przekazane zostaną następnie naukowcom, by i oni mogli przeanalizować to zjawisko dodatkowo.

David Moore dodaje, że filmy i zdjęcia, nie muszą być robione profesjonalnymi kamerami oraz aparatami, bo każdy materiał będzie pomocny. Moore stwierdził również, że można nadsyłać również takie zdjęcia, gdzie w tle budynków i innych obiektów, widoczny będzie księżyc, co doda atrakcyjności pracom.

Na księżycu nie kończy się wyjątkowość halloweenowej nocy, bo Uran, stanie w opozycji do słońca i ta odległa od ziemi planeta, będzie widoczna w niewielkiej odległości od księżyca. Niestety do obserwacji potrzebne będą specjalistyczne urządzenia, gdyż blask księżyca, nie pozwoli na obserwacje gołym okiem lub przez lornetkę.

Bogdan Feręc

Źr: Astronomy Ireland

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Uczniowie wrócą do
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian