Wydział ds. Wyłudzeń Social Welfare – ostro bierze się do pracy

Departament Premiera poinformował, iż docierają do rządu sygnały o wielu nieprawidłowościach związanych z wypłatami zasiłków pandemicznych, a te każą uruchomić odpowiednie służby, by szczegółowo kontrolowały wnioski o przyznanie zasiłku dla czasowo lub na stałe pozbawionych zatrudnienia.

Okazuje się, że całkiem pokaźna ilość aplikacji pochodzi od osób, które są rezydentami Republiki Irlandii, ale przebywają obecnie poza jej granicami. Tu właśnie pojawia się problem, bo rząd uznał, że albo takie osoby nie są uprawnione do pobierania wsparcia pandemicznego, jeżeli przebywają w kraju pochodzenia, albo powinny otrzymywać tylko część przysługującego zasiłku, jaki pobierają osoby przebywające na terenie Republiki.

Tu można mieć wątpliwości, bo skoro osoby pracujące w Irlandii, a przebywające w kraju pochodzenia, nie ze swojej winy zostały tam uziemione, to chyba naturalne jest, iż irlandzki rząd, powinien traktować je tak samo, jak przebywających na wyspie. Niestety, co będzie potwierdzeniem opinii rządu, można też uznać, iż skoro rezydent Irlandii, przebywa w kraju pochodzenia, to może prosić o wsparcie swoją ojczyznę.

Problem jest, a jego rozwianiem zajmować się będą teraz odpowiednie służby rządowe.

Jest w kraju jeszcze jedna grupa, tym razem już raczej osób, które chcą poprawić swój status materialny, bo proszą swoich pracodawców, by ich zwolnili z pracy, czasowo lub na stałe, by otrzymać 350 € tygodniowo. Takie przypadki zdarzają się wśród osób, które pracują na część etatu, czyli z całą pewnością, nie zarabiają 350 € na tydzień.

Dlatego rząd zapowiedział, że uruchamia swoje jednostki Social Welfare ds. Wyłudzeń, aby sprawdzały wszystkie podejrzane aplikacje i weryfikowały zawarte tam informacje. Osoby, które pozwoliły sobie na takie postępowanie, będą musiały wytłumaczyć się ze swojego postępowania, a nie jest wykluczone, że potraktowane zostaną surowo, bo może się to skończyć nawet odebraniem zasiłku.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij...
Stagnacja rządu = b
Koronawirusowy świa
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish