Wydłużenie zakazu eksmisji może być nielegalne

Minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien powiedział, iż chciałby wydłużyć okres obowiązywania przepisu o zamrożeniu czynszów i zakazie eksmisji, jednak pojawiły się głosy, że ten krok może być niezgodny z prawem.

Decyzji ministra spodziewać się należy w najbliższych dniach, ale nie będzie ona podjęta na czas nieokreślony, a i należy sprawdzić wszystkie przepisy, by uniemożliwić jej kwestionowanie. Wcześniej zakaz eksmisji i podnoszenia czynszów wprowadzony został na podstawie przepisów nadzwyczajnych związanych z pandemią koronawirusa, więc zarówno podnoszenie czynszu, jak i eksmisje, wstrzymane zostały na czas kryzysu zdrowotnego.

Ten środek zabezpieczający mieszkańców wprowadzony został w marcu i ma obowiązywać przez trzy miesiące, więc wygaśnie 20 lipca, o ile minister ds. budownictwa, nie zdecyduje się na jego przedłużenie.

W tej sprawie minister O’Brien skierował pismo do rządowego kolegi, ministra ds. zdrowia Stephena Donnelly’ego, którego pyta, czy istnieją podstawy związane ze zdrowiem publicznym, by zakaz eksmisji oraz podnoszenia czynszu, nadal obowiązywał? Minister O’Brien zastanawia się też, czy przedłużenie okresu jest w ogóle możliwe, gdyż takie postępowanie zakwestionował były prokurator generalny Séamus Woulfe, który jest przekonany, iż przedłużenie tych środków nadzwyczajnych związanych z Covid-19 może być niedozwolone na podstawie obowiązujących przepisów i może stanowić wyzwanie prawne, więc być nielegalne. 

Minister budownictwa stoi jednak na stanowisku, iż przepis o zakazie eksmisji oraz o podnoszeniu czynszów, powinien doczekać się rozciągnięcia w czasie, chociaż należy się zastanowić w gronie ministrów, na jak długo? Minister O’Brien dodał, że jest zaznajomiony z sytuacją, wie, że ta jest trudna, a i rozumie, w jakim położeniu znalazła się duża część społeczeństwa, która wynajmuje mieszkania.  

Jak wynika z zapowiedzi, już w pierwszych dniach przyszłego tygodnia, minister Darragh O’Brien spotka się z premierem Micheálem Martinem, a z tym w cztery oczy omówi sytuację najemców oraz kwestie prawne w tym zakresie. Nie jest wykluczone spotkanie ministra z aktualnym prokuratorem generalnym, który także może być pomocny w tej sprawie, bo może mieć inne zdanie od swojego poprzednika.

Wiele w tej kwestii zależy od interpretacji przepisów, a i sytuacji epidemiologicznej kraju, więc także od ministra zdrowia. Przyznać należy, iż na mocy przepisów specjalnych, rząd ma prawo okresowo przedłużyć zakaz eksmisji i podnoszenia czynszów, a o ile tak się stanie, to będzie się to odbywać z pełnym poparciem całego parlamentu. Tu pojawia się jednak niewielka przeszkoda, bo wraz z ostatnią fazą odmrożenia kraju, przestają obowiązywać przepisy nadzwyczajne, które wprowadzone były na czas pandemii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Shamek w Dublinie: M
Irlandia może szybk
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish