Wydatki konsumpcyjne mogą spaść o 40%. To oznacza upadek wielu detalistów

Najnowsze analizy Banku Centralnego Irlandii pokazały, że wydatki konsumenckie w kraju mogą być w tym miesiącu niższe nawet o 40%, a to oznacza krach na rynku sprzedaży detalicznej, który przyniesie konsekwencje dla sprzedawców hurtowych i producentów.

Tegoroczne wydatki konsumenckie w kwietniu mogą być niższe o 40% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, na co już teraz wskazują obroty handlu detalicznego. Bank Centralny poinformował również, że liczba wolnych miejsc pracy w Irlandii jest obecnie średnio o prawie jedną trzecią niższa niż rok temu, a to z kolei sugeruje, że ilość osób bez pracy, pozostawać będzie długo na wysokim poziomie.

Większość danych Banku Centralnego Irlandii pochodzi z informacji zebranych w bankach, które obsługują karty płatnicze, a jak wynika z przesłanych do BCI informacji w marcu ilość transakcji dokonywanych kartami kredytowymi i debetowymi, wzrosła o 22%, czyli w Irlandii wydano o 42 mln € więcej, niż w tym samym okresie 2019 roku. Największy wzrost wydatków ujawnił się w zakupach spożywczych i miał miejsce w pierwszych dwóch tygodniach epidemii koronawirusa.

Po pierwszej fali zakupowej paniki nastąpiło powolne wyhamowanie transakcji płatniczych, a te zaczęły wracać do normalnych poziomów, by w początkach kwietnia, niezależnie od świąt wielkanocnych, rozpocząć swój powolny spadek. W marcu początkowo wzrosła znacznie ilość wypłat bankomatowych, co miało zabezpieczyć w gotówkę mieszkańców wyspy, by następnie spaść w końcówce miesiąca o 57%. Wraz ze spadkiem operacji bankomatowych, podniosła się ilość operacji płatniczych w formie płatności dotykowych i przesyłu pieniędzy za pośrednictwem operacji online.

Central Bank of Ireland zauważa również, że ilość ofert pracy w marcu obniżyła się o 32,2% w porównaniu do marca roku ubiegłego, a ilość zatrudnionych w sektorze hotelarskim i turystycznym spadła o 76%. W dziale przygotowywania żywności i usług zatrudnienie jest obecnie niższe o 68%, a ogólna utrata miejsc pracy w Irlandii wynosi prawie 40%. Trochę gorzej jest w krajach bardziej dotkniętych pandemią wirusa Covid-19, bo w Portugalii, Hiszpanii, Kanadzie i Australii, ilość miejsc pracy obniżyła się od 50 do 60 procent.

Jeden z ekonomistów BCI Paweł Adrjan uważa, że za tak duży odsetek utraty miejsc pracy w Irlandii, odpowiedzialna jest panika, która pojawiła się w pierwszych dniach epidemii.

Bogdan Feręc

Źr: BCI

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish