Wydalenie ambasadora Federacji Rosyjskiej – „ta decyzja musi być wspólna”

Premier Republiki Irlandii Micheál Martin powiedział, że jego rząd, nie wyklucza możliwości wydalenia z kraju ambasadora Federacji Rosyjskiej.

Obecnie w Irlandii omawia się potencjalną możliwość wydalenia Jurija Fiłatowa, jednak premier Republiki podkreślił, że ta decyzja konsultowana będzie na forum unijnym i musi być krokiem wspólnym Unii Europejskiej. Takie postawienie sprawy wskazuje, iż Unia Europejska, może podjąć decyzję, o wydaleniu wszystkich ambasadorów Federacji Rosyjskiej z terenu UE, co będzie cofało stosunki międzynarodowe na linii Rosja – Unia Europejska o kilkanaście lat. Decyzja może stać się też wstępem do zerwania stosunków dyplomatycznych z Rosją, chociaż o takim rozwiązaniu, nie wspomina się jeszcze w oficjalnym przekazie politycznym.

Rząd Martina, nie wyklucza jednak i takiej możliwości, a przygląda się całej agresji i rozważa różne opcje, w tym uznanie Jurija Fiłatowa, czyli ambasadora Federacji Rosyjskiej w Republice Irlandii za persona non grata, czyli osobę niepożądaną na terenie Republiki.

Apele o wydalenie rosyjskiego dyplomaty płyną do premiera ze wszystkich stron, bo zarówno od społeczeństwa, jak i środowisk politycznych, ale i 40 posłów oraz senatorów Fianna Fáil podpisało się pod wezwaniem do premiera i lidera tego ugrupowania, żeby odesłać ambasadora Fiłatowa do domu.

Premier podkreślił jednak, że o ile do czegoś takiego w ogóle dojdzie, to będzie to decyzja wspólna z Unią Europejską. Micheál Martin zaznaczył, że takiego samego kroku, należy spodziewać się w odpowiedzi od strony rosyjskiej, więc utrudni to udzielanie pomocy humanitarnej oraz udzielenie jej obywatelom irlandzkim, którzy przebywają na terytorium Federacji Rosyjskiej.

Placówki dyplomatyczne, mówił też premier Martin, są bardzo ważne dla sprawnej pomocy wielu osobom i muszą być utrzymane w działaniu, niezależnie od sytuacji międzynarodowej, natomiast odesłanie personelu dyplomatycznego, powinno być ostatecznością.

 Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська