„Wybudują nam getta”! Sprzeciwiają się przyjęciu Ukraińców

Irlandzki internet jest dosyć głęboko podzielony w kwestii przyjmowania Ukraińskich uchodźców, a dzieje się tak tylko z jednego powodu.

Wysoki poziom empatii wobec Ukraińców i jednocześnie złości na Federację Rosyjską nie idzie w parze z kryzysem mieszkaniowym w Irlandii, bo wiele osób mówi, że Ukraińcy mogą i powinni znaleźć schronienie na wyspie, ale dopiero wtedy, gdy rząd rozwiąże problem bezdomności. W internetowych wpisach dźwięczą słowa o zepchnięciu na margines życia 10 000 bezdomnych z Irlandii, a gabinet rzucić się miał na pomoc uchodźcom, całkowicie zapominając o żyjących w ośrodkach dla bezdomnych ludziach.

Ten pogląd zaczyna obecnie dominować we wpisach, więc może się okazać, że wkrótce rząd będzie musiał poradzić sobie z jeszcze jednym głębszym problemem, albowiem opinia społeczna, żywo wymagać będzie interwencji w zakresie likwidacji bezdomności.

Wpisy w mediach społecznościowych mówią również, że naszedł czas, by problemem mieszkaniowym w ujęciu krajowym, zająć się na poważnie, żeby rzesza mieszkańców Irlandii, po pierwsze mogła pozwolić sobie na kupno własnego domu, a po wtóre, należy uregulować rynek najmu, by ceny na nim oddawały realizm jakości w stosunku do ceny i aby zablokować samowolę właścicieli domów. Komentujący mówią też, że prawo dotyczące najmu, nie jest odpowiednie, gdyż pozostawiło wiele furtek, z których korzystają właściciele wynajmowanych domów i mieszkań.

Są też głosy radykalne, a te mówią wprost, że nie ma ich zgody na przyjęcie kolejnych uchodźców z objętej wojną Ukrainy do chwili, gdy w kraju, nie ze swojej winy, pozostawać będzie choćby jeden bezdomny.

Irlandia musi zająć się własnym kryzysem bezdomności, zanim będziemy mogli przyjąć więcej uchodźców”.

Nie trzeba też przekopywać czeluści internetu, aby znaleźć wpisy, że uchodźcy wojenni z Ukrainy, przyczynią się do kolejnej fali podwyżek czynszów, a i ceny nieruchomości będą wzrastać, co tylko pogłębi kryzys mieszkaniowy w kraju. Obawy idą też w kierunku ilości uchodźców, jacy mogą pojawić się na wyspie, bo wspomina się też, że już ponad 2,5 miliona Ukraińców, schroniło się przed wojną w Europie.

Dużo wpisów dotyczy Polski, a co dla nas bardzo ważne, jesteśmy oceniani pozytywnie, zniknęły słowa o naszej wrodzonej wrogiej postawie do innych nacji i odmienności, a zastępowane są te opinie pochwałami i gestami przyjaźni. Chwali się Polaków też za humanitaryzm, jakim wykazują się od chwili ataku Rosji na Ukrainę, wiele mówi się o bezinteresowności, jaka ujawniła się w tych trudnych dla naszego sąsiada dniach, a opinie takie nie są wyłącznym dziełem Irlandczyków, bo wysokie notowania zaczęliśmy mieć na całym świecie. Istotne jest tutaj, że zarówno światowe media, jak i zwykli użytkownicy internetu mówią, iż jest to zasługą ludzi, a nie rządu, więc to niezwykle budujące, że jako naród, wciąż potrafimy się jednoczyć i nieść wsparcie potrzebującym.

Jako przeciwnik prawicowych poglądów i tej opcji politycznej, muszę dotknąć polskiej sfery politycznej i ostrożnie, ale pochwalić działania władz Rzeczypospolitej Polskiej, chociaż uważam, że część pracy wykonywana jest wyłącznie dla zdobycia poklasku społecznego. Ważne jest też, że zauważeni zostaliśmy na arenie międzynarodowej, a Polska udowodniła Europie i światu, że w kwestiach rosyjskich, powinno się słuchać z uwagą naszego głosu i zawartych w wypowiedziach ostrzeżeń.

Z irlandzkiej perspektywy wiedzę też pewne ułomności działań polskich władz, przynajmniej te uwypuklane przez różnego autoramentu media, nawet te, które nie są totalnie przeciwne rządom prawicy, bo podkreślają, iż w niektórych sferach polityki międzynarodowej, polegliśmy i nie radzimy sobie z komunikacją.

Dla mnie ważne jest jednak, że jako Polacy, jako Polska, znacznie urośliśmy w oczach międzynarodowej opinii publicznej, zamazujemy obraz smutnego i obrażonego na cały świat Polaka, który umie tylko narzekać, nic nie dając z siebie. Istotne jest dla mnie też, że podejmowane przez Polaków akcje wspierania Ukraińców i Ukrainy, są oddolne, więc nie są inspirowane politycznie, co można wykorzystać przy kolejnych wyborach, gdy kandydaci zaczną przypisywać sobie zasługi i czynić się bojownikami o wolność Ukrainy, Polski, Europy i niektórzy nawet tego całego globalnego padołu łez.

Wracając jednak do Irlandczyków, rozumiem racje przeciwników przyjmowania uchodźców z Ukrainy, ale czemu tak żywo reagują teraz, a nie w czasach, kiedy kryzys mieszkaniowy się rozwijał? Czemu, jak w przypadku wody, nie wyszli na ulice, nie żądali pilnego zajęcia się budową mieszkań socjalnych, nawet tych modułowych? Bo byli przeciwnikami domów budowanych z prefabrykatów, mówili o tworzeniu gett i poniekąd klasy podludzi, a liczna grupa twierdziła z najgłębszym przekonaniem, że „wybudują nam getta”, w których przemoc i bezprawie rozpanoszy się na całego. Ja to pamiętam, ale wydaje się, że niewiele osób prócz mnie.

Bogdan Feręc  

Zdj: Radio Wnet

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zaskakująca wypowie
Happy St. Patrick's
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська