Wybory prezydenckie w innym terminie

Dzisiaj rano posłowie zdecydowali o odrzuceniu sprzeciwu Senatu w sprawie nowelizacji ustawy o organizacji wyborów prezydenckich w 2020 roku. Za odrzuceniem stanowiska izby wyższej opowiedziało się 236 posłów, przeciwko było 213, a 11 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta.

Oznacza to, że wybory odbędą się w innym terminie, ale najwcześniejszym z możliwych.

Nie zmieni się natomiast formuła wyborów i przeprowadzone będą one korespondencyjnie. Osoby, które zarejestrowały się w systemie wyborczym przed 7 maja, nie będą musiały tego robić ponownie.

W oświadczeniu Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina przekazano, że „po upływie terminu 10 maja 2020 roku oraz prawdopodobnym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie„. „Wybory przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą, w trosce o bezpieczeństwo Polaków, ze względu na sytuację epidemiczną, odbędą się w trybie korespondencyjnym” – czytamy w oświadczeniu obu polityków.

Nie zmieni się sposób głosowania osób przebywających poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej i uprawnieni do oddania głosu, będą to robić korespondencyjnie.

Bogdan Feręc

Źr: Polskie Radio

Polska-IE: Udostępnij...
MGŁY: A gdy tylko z
Boris Johnson może
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish