Wybory ogólne 31 października?! Jeżeli to prawda, to…

Jak dowiadujemy się z niepotwierdzonych źródeł, rząd Borisa Johnsona rozważa pewną możliwość, jednak nie można mieć żadnej pewności, iż tak właśnie się stanie.

Jedna z brytyjskich bulwarówek, nawiasem mówiąc o niskiej wiarygodności, miała napisać w swoim internetowym wydaniu, iż gabinet Johnsona zastanawia się, w jaki sposób uniknąć twardego Brexitu, a nawet, jak wycofać się z tego całkowicie.

Niestety po kilkudziesięciu minutach od chwili publikacji, tekst zniknął z internetowego wydania tego tytułu, a i nie można w żaden sposób potwierdzić tej informacji, ponieważ żadna z brytyjskich agencji prasowych, nie podjęła tego tematu, a i nasze zaprzyjaźnione redakcje z Wielkiej Brytanii, mówią jedynie, że taki tekst był, ale krótko.

O ile ta informacja byłaby prawdą, to także należałoby rozważać ją w kategoriach political-fiction, ponieważ wcześniej wyciekły, tym razem prawdziwe dokumenty, które mówiły o przygotowaniach gabinetu Johnsona do twardego Brexitu. Przyznać jednak trzeba, że jedno z poważnych wydawnictw, mówi o „kładzeniu podwalin pod wybory powszechne” w Wielkiej Brytanii i tym jest The Guardian.

Cytowani przez tę gazetę anonimowi brytyjscy politycy, przyznali, że wymieniana jest obecnie w Partii Konserwatywnej korespondencja e-mailowa, a w tej wyraźnie wskazuje się nawet termin wyborów, którym ma być dzień 31 października.

Co to może oznaczać? Wiele i jednocześnie bardzo mało, bo po pierwsze oficjalnie nic nie wiemy, a po drugie, może to być wyłącznie gra Johnsona, który chce wymóc na członkach swojego ugrupowania posłuszeństwo. Z całą pewnością wiemy, że we wrześniu złożony zostanie o spikera Izby Gmin wniosek o wotum nieufności dla gabinetu urzędującego premiera, a nie ma pewności, że wszyscy posłowie Torysów, zagłosują przeciw niemu.

Wytaczając takie działo przeciwko członkom swojego ugrupowania, Johnson może dać sygnał, że sprawy mogą potoczyć się w złym kierunku i konserwatyści stracą władzę na rzecz partii laburzystowskiej, a ta, jak wiadomo, przeciwna jest opuszczeniu Unii Europejskiej, a bez umowy w szczególności.

Tym samym zagrywka, o ile taką jest, Johnsona, da do myślenia Torysom, więc mogą wykonać jakiś wiernopoddańczy gest wobec swojego szefa.

Tu jednak możemy mieć do czynienia z jeszcze jedną przyczyną takiego postępowania i wysyłania sygnałów, ale w kierunku Unii Europejskiej, iż gabinet na Downing Street rozważył wszelkie za i przeciw, dochodząc do wniosku, że brytyjski Brexit jest nieprzygotowany, więc należy kolejny raz przesunąć termin opuszczenia UE przez Wielką Brytanię. Niestety Boris Johnson nie może tego powiedzieć otwarcie, bo straciłby w ten sposób polityczną twarz, a na dodatek jego wiarygodność w oczach elektoratu, spadnie jeszcze bardziej.

Oczywiście może to być też pewnego rodzaju zagrywka polityczna, w której Downing Street chce wysondować nastroje Brukseli, a i dokonać sprawdzianu, jak dalece Unia Europejska przeciwna jest jego planom brexitowym.

Nie należy uważać, co powinno się podkreślać zawsze i wszędzie, iż Boris Johnson jest politykiem niedoświadczonym, więc działa po omacku, jednak pamiętać trzeba, że niektóre posunięcia, mogą obrócić się przeciwko niemu.

Ja, jako przeciwnik rządów Johnsona, byłbym bardzo ostrożny w kontaktach z premierem Wielkiej Brytanii, gdyż może on zmienić front swoich zapowiedzi w każdej chwili, co prezentował już wielokrotnie. To natomiast, nie zwalnia polityków od szukania konsensusu w kwestii brexitowej, a ostatnie wydarzenia z Irlandii Północnej, wydają się potwierdzać, że źle, dopiero będzie.

Z przekonaniem mogę też powiedzieć, iż chciałbym, żeby w najbliższym czasie premier Boris Johnson ogłosił wybory krajowe w Wielkiej Brytanii, co wstrzyma na jakiś czas opuszczenie przez Brytyjczyków Unii Europejskiej i chociaż wcale w to nie wierzę, da czas gabinetowi Leo Varadkara, by zaczął robić coś w kwestii zabezpieczenia irlandzkiego rynku wewnętrznego.

Bogdan Feręc

Podziel się:

Bank of Ireland –
Shamek w Dublinie: C
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn