Wszyscy mogą starać się o dodatek do czynszu

Setki tysięcy osób w Irlandii straciły pracę i przebywają w domach, za które nadal trzeba opłacać czynsz.

Dobra wiadomość jest taka, że w okresie obowiązywania przepisów o nadzwyczajnych środkach bezpieczeństwa zdrowotnego, nie wolno właścicielom i zarządcom domów podnosić wysokości czynszu, ale to nie sprawia, że pozbyliśmy się kłopotów. Duża grupa osób tracąc zatrudnienie, straciła część dochodów, wpadła w pewnego rodzaju pułapkę czynszową, bo po prostu, nie stać ich na płacenie komornego i utrzymanie rodziny.

Tu z pomocą przychodzi irlandzki rząd, który przygotował specjalny dodatek mieszkaniowy na czas epidemii, więc osoby, które utraciły źródło dochodu, mogą złożyć do Social Welfare wniosek o przyznanie czasowej lub stałej formy pomocy.

Pandemiczny dodatek mieszkaniowy skierowany jest do osób, które nie ze swojej winy utraciły pracę, niezależnie od tego, czy jest to stan przejściowy, czy trwały. Co ważne, o dodatek może starać się każda osoba w Irlandii, a jego wysokość uzależniona jest od wielkości utraconych dochodów.

Wnioski o zasiłek mieszkaniowy składać można przez stronę Departamentu ds. Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej, a i dostępne są na stronie internetowej Threshold, gdzie znajdują się też dodatkowe informacje dla najemców.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Employment Affairs and Social Protection/ Threshold

Polska-IE: Udostępnij...
Nagły wzrost przypa
Wirtualny spacer po
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish