Wszyscy łamią i omijają ograniczenia

Wg rzecznika połączonych izb parlamentu, nie można powiedzieć, żeby posłowie i senatorowie, a nawet ministrowie, stosowali się do wszystkich covidowych zaleceń.

Ma to miejsce wszędzie, gdzie akurat znajdują się twórcy prawa, bo zarówno w kompleksie Leinster House, jak i do niedawna w wynajętym za pieniądze podatników Convention Centre, co miało zapewniać odpowiedni dystans społeczny, podczas obrad izb parlamentu.

Przedstawiciele przynajmniej trzech ugrupowań, niewiele robili sobie z ograniczeń, bo zdarzały się przypadki, że odmawiali stosowania się do przepisów o dystansie społecznym, a i niekiedy paradowali bez masek na twarzach i nie reagowali na uwagi personelu, który pilnować miał zachowania zasad bezpieczeństwa zdrowotnego.

W gronie odmawiających znaleźli się więc przedstawiciele Sinn Féin, ale też Fianna Fáil i Fine Gael, a i ministrowie pozwalali sobie na takie zachowania oraz ich personel pomocniczy. Ogółem do zarządu Oireachtas wpłynęło w ostatnim roku osiem skarg personelu odpowiedzialnego za reagowanie na odstępstwa od covidowych reguł, a we wszystkich, informowane były władze ugrupowań politycznych, by wpłynęły na swoich członków.

Te natomiast zapewniały, że uczulają swoich przedstawicieli, aby wykazali się zdrowym rozsądkiem i dawali przykład społeczeństwu.

Żaden z posłów, senatorów i ministrów, których dotyczyły skargi, nie spotkał się natomiast z karą lub innymi sankcjami, jakie niekiedy stosowało i stosuje się wobec mieszkańców Irlandii, a wynika to z opublikowanych dokumentów. Co ciekawe, Biuro Prasowe Rządu, nie chciało komentować tej sprawy i odnieść się do oficjalnych danych pochodzących z Oireachtas.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Tropiciel koronawiru
PTSB także przejmie
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська