Wszyscy będziemy zaszczepieni? Paneuropejski projekt elektronicznej karty szczepień

Komisja Europejska opublikował projekt zmian prawnych, które mają zakończyć zjawisko uchylania się od szczepień, a te uważane są przez unijnych urzędników, za jedno z największych osiągnięć świata medycyny.

Komisja Europejska proponuje, aby w całym bloku unijnym, wprowadzony został zintegrowany system elektronicznej karty szczepień. W systemie znalazłyby się dotychczas wykonane przez obywateli Unii Europejskiej szczepienia, jak i umieszczane byłyby w nim informacje o szczepieniach nowych.

Komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis:

– Szczepienia to jedno z największych osiągnięć naszych czasów. Dzięki nim miliony ludzi nie zaraziły się polio, ospą i innymi strasznymi chorobami. W ciągu ostatnich 60 lat szczepionki uratowały życie większej liczbie dzieci, niż jakiekolwiek inne działanie medyczne.

Wydaje się więc, mówił dalszej części swojego wystąpienia komisarz Andriukaitis, że nie można godzić się na to, aby nie korzystać z tych dobrodziejstw, a zastanawia fakt, iż w dobie dostępnych środków ochronnych, umiera w Europie taka ilość osób, w tym dzieci i dzieje się to tylko dlatego, że nie były wcześniej zaszczepione. Wiele skutków chorób wirusowych można zatrzymać, a wystarczy się wcześniej przed nimi zabezpieczyć, czyli zaszczepić. Komisarz Andriukaitis sprzeciwia się też ruchom „antyszczepionkowców” i oskarżył te je o manipulację danymi i używanie półprawd dla potwierdzenia swoich wydumanych tez.

Vytenis Andriukaitis podkreślił, że w jego opinii szczepionki są skuteczne „i nie jest to kwestią opinii, a faktów”.

Projekt zawiera obecnie kilka zaleceń, a opiera się na działaniach państw członkowskich, które samą unijną wizję elektronicznej karty szczepień muszą na początku zaakceptować, a i nakreślić programy szczepień dla swoich regionów. Opracowanie i przygotowanie do wdrożenia wszystkich zasad związanych z obowiązującymi w poszczególnych krajach normami szczepień powinno zostać zakończone do końca grudnia 2020 roku, by prawo mogło wejść w życie już w roku przyszłym.

Podstawą do uznania, że w kraju członkowskim wykonuje się wszystkie obowiązkowe szczepienia, będzie wskaźnik zaszczepień na poziomie przynajmniej 95% populacji kraju członkowskiego.

Komisja Europejska chce też wprowadzenia rutynowych kontroli szczepień na poziomie krajowym, a nawet wprowadzenia obowiązkowych szczepień w szkołach i miejscach pracy.

Wniosek: Skoro KE chce wprowadzenia europejskiej karty szczepień, to konsekwencją braku jakiegoś szczepienia, może być…

Bogdan Feręc

Źr: PAP

Polska-IE: Udostępnij...
Ptasia grypa pochło
Rząd zaleci noszeni
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish