Wstrzymane usługi publiczne powinny zostać wznowione natychmiast

Senator Regina Doherty wezwała do natychmiastowego wznowienia podstawowych usług publicznych, głównie Urzędu Paszportowego i egzaminów na prawo jazdy RSA, z zastosowaniem odpowiednich środków ochronnych.

W swoim przemówieniu senator Doherty, szefowa Fine Gael w Seanad Éireann powiedziała:

– Dla Irlandczyków nasz paszport jest prawdopodobnie najważniejszym dokumentem, jaki posiadamy, i służy do znacznie więcej niż do wyjeżdżania za granicę. Usługa paszportowa nadal zapewnia pomoc w nagłych wypadkach i pilną pomoc oraz usługę podróży służbowych, w przypadku, w których przedstawiono poważne powody, ale przetwarzanie rutynowych wniosków jest wstrzymane na poziomie 5 krajowych ram dotyczących życia z COVID-19. Pracownicy Służby Paszportowej zostali tymczasowo przydzieleni do świadczenia pomocy konsularnej obywatelom Irlandii za granicą. Usługa paszportowa ma na celu ponowne rozpoczęcie przetwarzania większości wniosków, gdy kraj przejdzie do poziomu 4 lub niższego w planie ponownego otwarcia, jednak wstrzymywanie rutynowych wniosków paszportowych i odnowień na tak długi okres jest głęboko niepokojące i powoduje zaległości. Biorąc pod uwagę propozycję ostrożnego złagodzenia ograniczeń w zakresie zdrowia publicznego, uważam, że przetwarzanie rutynowych paszportów powinno być uznane za usługę podstawową i wznowione tak szybko, jak to możliwe, jak najbliżej pełnej operacji, nawet jeśli oznacza to, zanim osiągniemy poziom 4.

Mówiąc o zaległościach w aplikacjach do egzaminów na prawo jazdy, senator Doherty stwierdziła:

– Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku egzaminów na prawo jazdy dostępnych obecnie tylko dla najważniejszych pracowników. W wyniku trzech okresów na poziomie 5 istnieje obecnie długi czas oczekiwania na egzaminy na prawo jazdy. Ma to ogromny wpływ na ludzi opłacających ubezpieczenie, ubiegających się o pracę i nie tylko. To również powinno zostać uznane za usługę podstawową, a RSA powinno mieć możliwość wznowienia testów z zastosowaniem wszystkich odpowiednich środków tak szybko, jak to możliwe.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Potrzebne jest lepsz
Mobilne Śniadanie W
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian