Wstępne wyniki Spisu Powszechnego 2022

Census 2022 został zakończony już jakiś czas temu, a Central Statistics Office, opublikował właśnie pierwsze dane, które dotyczą ilości mieszkańców Republiki Irlandii.

Jak się okazuje, Irlandię zamieszkuje obecnie największa ilość osób od czasu wielkiego głodu, a ogólny wzrost populacji kraju liczony jest od lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Jak wynika z Censusu 2022, w Republice mieszka obecnie ponad 5 milionów osób, a populacja w okresie ostatnich 6 lat wzrosła o 361 671, co daje 5 milionów i 120 tysięcy (+8%).

Niestety tego samego nie można powiedzieć o wzroście ilości domów, bo tych w Irlandii jest więcej o 6%, czyli o 121 000.

Średnio rocznie do Irlandii przyjeżdżało lub do niej wracało w ostatnich sześciu latach 32 000 osób netto, natomiast po poprzednim kryzysie finansowym było to 5000 osób rocznie netto.

Najwyższy wzrost liczby ludności odnotowano w Leinster, a konkretnie w Dublinie i hrabstwach okolicznych, co podkreśla istotę tego regionu dla rozwoju całej Irlandii, ale nie są to wskaźniki najwyższe, o ile przyjrzymy się danym z poszczególnych hrabstw.

Najniższy wskaźnik zwiększenia ilości mieszkańców jest w Kilkenny i wyniósł zaledwie 4,5%, a w Longford pojawiło się najwięcej nowych mieszkańców, bo jest ich tam obecnie o 14,1% więcej.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Młodzi pracownicy p
Hurtowe ilości nowy
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська