Wstęp do podniesienia wieku emerytalnego w Irlandii?

Już wkrótce możemy doczekać się na wyspie informacji, że konieczne stało się podniesienie wieku emerytalnego, a to oznacza, że będziemy pracować dłużej.

Wstępem do takiej decyzji może być oświadczenie szefa departamentu ochrony socjalnej Johna McKeona, który powiedział, że dziura w budżecie Funduszu Świadczeń Socjalnych może dochodzić do 3 mld € rocznie do 2030 roku. McKeon dodał, że takie niedobory spowoduje wpłacanie świadczeń emerytalnych oraz rentowych, ale też zasiłki dla osób poszukujących pracy.

John McKeon snuł takie wizje przed członkami Komisji Wydatków Publicznych Dáil, chociaż zaznaczył, że obecnie kasa Social Welfare jest w dobrej kondycji i nadwyżka na kontach tej instytucji wynosi 2,3 mld €, a do końca roku powinna wzrosnąć do 3,9 mld €.

Niestety starzejące się społeczeństwo, a i rosnące wydatki na wsparcie dla osób mniej zamożnych oraz potrzebujących, już w najbliższych latach będą mocno obciążać budżet kraju, a co się z tym wiąże, również budżet Social Welfare i należy spodziewać się rosnącego deficytu. John McKeon przypomniał też, że w okresie ostatniego potężnego kryzysu finansowego w Irlandii, w zaledwie 15 miesięcy, z kasy Social Welfare zniknęła nadwyżka w kwocie 3,4 mld €, więc dokładnie tak samo może stać się w najbliższym czasie, kiedy w Irlandię uderzy jakiś kryzys.

Dodatkowo nałożyć się może na zjawisko kryzysu, fala wyżu demograficznego, a wtedy dziura w budżecie Social Welfare, rosnąć będzie w zastraszającym tempie.

Już w przyszłym roku z tytułu świadczeń socjalnych wydatki Ministerstwa Ochrony Socjalnej wzrosną o 520 mln €, z czego 330 mln € pochłoną świadczenia emerytalne. Tendencja jest obecnie taka, iż nawet w korzystnych warunkach ekonomicznych państwa, Funduszowi Świadczeń Socjalnych, trudno będzie utrzymać się w ramach wydatkowych, więc Social Welfare powoli, ale zacznie wchodzić w stan permanentnych niedoborów finansowych, mówił McKeon.

Na koniec John McKeon zaznaczył, że w najbliższych 36 latach, ilość osób uprawnionych do pobierania irlandzkiej emerytury państwowej wzrośnie ponad dwukrotnie, co będzie wyzwaniem zarówno dla kraju, jak i dla Departamentu Ochrony Socjalnej.

Z tego wynika, że wypowiedź szefa departamentu ochrony socjalnej Johna McKeona może zapoczątkować rozmowy polityków, a ci, aby uchronić kraj przed problemami z zaopatrzeniem emerytalnym, postanowią wydłużyć wiek emerytalny w Irlandii, czyli będziemy pracować nieco dłużej.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Social Protection/Dail

Zdj: Freepic

Podziel się:

EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn