Współpraca między Dublinem a Kijowem umocniłaby więź między dwoma europejskimi narodami

Radni Fine Gael składają wniosek o zawarcie przez Dublin porozumienia i uczynienia Kijowa miastem bliźniaczym.

 

Gdy obywatele Kijowa i wybrany przez niego rząd bronią swojego miasta przed rosyjską napaścią, radni Fine Gael w Radzie Miasta Dublina dążą do nawiązania partnerstwa Dublina ze stolicą Ukrainy.

Przemawiając przed głosowaniem radny Fine Gael James Geoghegan powiedział, że początkiem „twinningu” w całej Europie było naprawienie relacji między europejskimi miastami i miasteczkami po II wojnie światowej.

Dublin jest obecnie miastem partnerskim z Pekinem w Chinach i ma nieformalne porozumienie z Sankt Petersburgiem w Rosji, miastem, w którym Rosjanie protestowali przeciwko wojnie.

James Geoghegan stwierdza:

– To może być jedna z ostatnich okazji, ale miejmy nadzieję, że nie, aby Dublin zjednoczył się z wolnym i niezależnym Kijowem. Mamy szansę zademonstrować Ukraińcom za granicą i w kraju głębokie więzi, które nasi ludzie chcą rozwijać z naszymi rodakami, którzy walczą o ochronę wolności, z czego wszyscy się cieszymy. Irlandia zrobiła już historyczny krok, dostarczając Ukraińcom sprzęt w celu wsparcia ich obrony, a my otworzyliśmy nasze drzwi dla uciekających uchodźców. Współpraca partnerska z Kijowem to tylko kolejny krok do scementowania więzi między naszymi dwoma europejskimi narodami.

Cllr Ray McAdam powiedział, że ma nadzieję, że partnerstwo Dublina i Kijowa stworzy podstawę do pomocy im w odbudowie po zakończeniu wojny, a określił to następującymi słowami:

– Mam nadzieję, że inne stolice europejskie pójdą w nasze ślady, aby miasta i kraje mogły współpracować, pomagając mieszkańcom Ukrainy.

Tekst wniosku:

Rada Miasta Dublina;

  • zgadza się wszcząć odpowiednie procedury wymagane na mocy [Ustawa o samorządzie lokalnym z 2001 r., sekcja 75] i zgadza się, co do zasady, do czasu spełnienia wymogów prawnych, dążyć do zawarcia bliźniaczego porozumienia z Kijowem (miasto partnerskie), i czyni to, aby zademonstrować naszą niepodzielną solidarność z wybrany rząd i ludzie wolnej i niepodległej Ukrainy;
  • zdecydowanie potępia w najostrzejszych słowach trwającą nielegalną, niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresję militarną Federacji Rosyjskiej na Ukrainę i inwazję na Ukrainę;
  • z zadowoleniem przyjmuje decyzję podjętą przez wszystkie państwa członkowskie UE, aby wesprzeć Ukrainę w jej wysiłkach na rzecz obrony przed rosyjskimi agresorami; oraz
  • zgadza się wywiesić ukraińską flagę nad ratuszem i rezydencją, jako kolejny symbol naszej zjednoczonej postawy z Ukrainą i naszym wkrótce partnerskim miastem Kijowem.

Cllr James Geoghegan

Cllr Ray McAdam

Crr Danny Byrne

Cllr Anne Feeney;

Cllr Declan Flanagan

Cllr Terence Flanagan

Cllr Paddy McCartan

Cllr Naoise Ó Muirí

Cllr Colm O’Rourke

 Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dzień Kobiet
Irlandia dodatkowo w
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська