Wsparcie transportu dla osób niepełnosprawnych już nie istnieje

Fakt, że trzy programy wsparcia transportu są skutecznie zamknięte, jest szokującym oskarżeniem w stosunku do traktowania przez państwo osób niepełnosprawnych.

Według posłanki socjaldemokratów Holly Cairns, wsparcie transportu osobistego dla osób niepełnosprawnych praktycznie nie istnieje.

Posłanka Cairns, członek Komitetu ds. Niepełnosprawności Oireachtas powiedziała:

– Poinformowano mnie, że Izba Odwoławcza Medycyny Niepełnosprawnych Kierowców masowo złożyła rezygnację. Pięcioosobowy zarząd podał jako powód rezygnacji zbyt restrykcyjne kryteria kwalifikowalności programu, który nadzorowali, programu dla niepełnosprawnych kierowców i pasażerów. Te rezygnacje, które miały miejsce w październiku, nastąpiły w tym samym czasie, gdy odchodzący rzecznik praw obywatelskich Peter Tyndall opublikował raport krytykujący wsparcie transportu osobistego dla osób niepełnosprawnych. W swoim sprawozdaniu stwierdził – „Udowodniono: nierówny dostęp osób niepełnosprawnych do systemów transportu osobistego” – pan Tyndell opisał dostępne wsparcie państwa jako „nieodpowiednie i niesprawiedliwe”. Pan Tyndell podkreślił, że dwa poprzednie programy transportowe – dotacja na transport zmotoryzowany, wypłata do 5000 euro dla osób, które musiały kupić lub przystosować samochód, aby zachować zatrudnienie, oraz dodatek na mobilność, wypłata dla osób, które nie mogą chodzić lub korzystać z komunikacji miejskiej – zostały nagle zamknięte w 2013 roku. Programy zostały zamknięte po tym, jak Rzecznik Praw Obywatelskich Emily O’Reilly stwierdziła, że ​​kryteria kwalifikacyjne stanowią naruszenie Ustawy o Równym Statusie. W tamtym czasie obiecywano programy zastępcze, ale osiem lat później te alternatywne programy nie zostały zrealizowane. Podczas gdy dotacja na transport zmotoryzowany i dodatek na mobilność są zlikwidowane, program niepełnosprawnych kierowców i pasażerów jest funkcjonalnie zlikwidowany, biorąc pod uwagę jego zbyt restrykcyjne, rygorystyczne kryteria kwalifikacyjne. Potwierdziła to masowa rezygnacja Komisji Odwoławczej, z której żaden nie chciał pozostać związany z obecnym schematem. To szokujące oskarżenie o traktowanie osób niepełnosprawnych przez państwo, że wszystkie trzy z tych programów transportowych są obecnie skutecznie zamknięte. Programy te zapewniły niezbędną linię ratunkową dla osób niepełnosprawnych, umożliwiając im dojazdy do pracy, zakupy i uczestniczenie w normalnym życiu społeczności. To niepowodzenie w zapewnieniu podstawowego wsparcia transportowego dla osób niepełnosprawnych nie tylko zwiększa ich izolację i niepokój. Ma to również bardzo realny wpływ na ich zdolność do pracy i wyjścia z ubóstwa. Niepełnosprawni w Irlandii mają jeden z najniższych wskaźników zatrudnienia w całej UE – nieco ponad jedna trzecia osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym ma pracę. Szokująco, wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Irlandii wynosi zaledwie połowę średniej europejskiej. Minister finansów Paschal Donohoe musi teraz zająć się całkowitym brakiem wsparcia transportowego dostępnego dla osób niepełnosprawnych. Od dawna obiecany przegląd programu dla niepełnosprawnych kierowców i pasażerów musi nastąpić w trybie pilnym. Minister musi również wyjaśnić, dlaczego żadne programy zastępcze dla Dotacji na Transport Zmotoryzowany i Dodatku Mobilności nie pojawiły się osiem lat po ich zamknięciu.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Do 14 000 € dochod
Obowiązkowe szczepi
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>