Wsparcie budżetowe dla firm i osób samozatrudnionych będzie napędzać ożywienie gospodarcze i tworzenie miejsc pracy

Pakiet wspierający pracę zdalną zawarty w budżecie 2022 roku.

Rozszerzenie zakresu wsparcia dla firm i zmiany w podatku dochodowym dla osób samozatrudnionych pomogą pobudzić ożywienie gospodarcze po wyzwaniu Covid-19, powiedziało dwoje senatorów z Fine Gael.

Garret Ahearn, rzecznik partii Seanad ds. Przedsiębiorczości i Handlu powiedział, że rząd nadal dostrzega trudności, z jakimi borykają się firmy dotknięte pandemią, a środki zawarte w budżecie 2022 zapewnią im dalszą deskę ratunku, a także pomogą osobom w codziennym presja kosztów utrzymania wzrasta.

Senator Ahearn mówił:

– Firmy, zwłaszcza MŚP, są krwią życia naszej gospodarki i bardzo się cieszę, że Budżet 2022 zawiera szereg środków, które będą nadal wspierać ich w stawaniu na nogi po pandemii. Dotowanie płac jest największym pojedynczym środkiem w budżecie, zostanie przedłużony do 30 kwietnia 2022, sześć miesięcy po zniesieniu większości ograniczeń w zakresie zdrowia publicznego. Nie będzie żadnych zmian EWSS w miesiącach październiku i listopadzie, a firmy korzystające z EWSS 31 grudnia 2021 nadal będą wspierane do końca kwietnia 2022 r. Na marzec i kwiecień 2022 r. zostanie wprowadzona zryczałtowana dotacja w wysokości 100 euro. Obniżona stawka PRSI dla pracodawców, a program zostanie zamknięty dla nowych pracodawców od 1 stycznia 2022. Dla mniejszych firm i przedsiębiorców program zachęt do inwestowania w zatrudnienie zostanie przedłużony o kolejne trzy lata i zostanie otwarty dla szerszego grona firm. Rząd zamierza również przeznaczyć kolejne 30 mln euro na Fundusz Innowacji Kapitałowych, które zostaną uzupełnione o 30 mln euro z Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, z zastrzeżeniem zatwierdzenia. Oczekuje się, że zostanie uruchomiony na początku 2022 r. i zwiększy dostępność finansowania dla irlandzkich MŚP. Zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie sekcji 486C dla niektórych firm rozpoczynających działalność zostanie również przedłużone do końca 2026 r., aby wspierać zatrudnienie i przedsiębiorstwa. Środki w zakresie podatku dochodowego o wartości prawie 520 mln euro w budżecie pomogą złagodzić presję na koszty utrzymania osób i rodzin. Nastąpi podwyższenie odcięcia stawki standardowej o 1500 euro, oprócz zwiększenia o 50 euro każdej indywidualnej ulgi podatkowej, ulgi podatkowej dla pracowników i ulgi z tytułu wypracowanego dochodu o 50 euro dla osób samozatrudnionych. Z tych zmian skorzystają wszyscy, którzy płacą podatek dochodowy – około 1,86 mln osób. Ponad 39 000 mniej osób o dochodach zbliżonych do średniej krajowej będzie teraz płacić wyższą stawkę podatku.

Emer Currie, rzecznik Fine Gael’s Seanad ds. zatrudnienia i równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, również z zadowoleniem przyjęła pakiet wspierający pracę zdalną w budżecie 2022.

Senator Currie powiedziała:

– Ustalenia pracy zdalnej i mieszanej są teraz rzeczywistością w naszym społeczeństwie i mogą przyczynić się do zapewnienia ludziom lepszej równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, pod warunkiem, że odbywa się to we właściwy sposób. Dlatego cieszę się, że jest to teraz w większym stopniu uwzględnione w naszej polityce podatkowej. Odliczenie od podatku dochodowego w wysokości 30 procent kosztów potwierdzonych wydatków na ciepło, elektryczność i łączność szerokopasmową poniesionych podczas pracy w domu, zostanie teraz sformalizowane w przepisach w ustawie o finansach. Oczekuje się, że z tego środka skorzysta nawet pół miliona osób. W międzyczasie rząd kontynuuje prace nad wprowadzeniem niezbędnych przepisów, kodeksów postępowania i zachęt, aby praca zdalna była bardziej opłacalną opcją w dłuższej perspektywie.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Branża turystyczna
Znaczące zyski dla

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety>>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety / Tickets >>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety>>>

THE BUTTON FACTORY

 2023-04-18

The Button Factory
Curved St, Temple Bar, Dublin, IRL

 Trasa/Festiwal: European Tour 2023 Spring Edition

Bilety / Tickets >>>