Wrześniowy strajk w Ryanair

Piloci linii Ryanair ogłosili, iż ponownie przystąpią do strajku w dniach 18-29 września, a jak przekonuje ich brytyjska centrala, do takich samych działań namawiać będą pilotów z innych krajów.

Brytyjscy piloci uznali, że dotychczasowy protest strajkowy, który odbył się 20 i 23 sierpnia, nic nie zmienił w postępowaniu władz firmy, więc konieczne stało się przeprowadzenie tygodniowej akcji strajkowej. Podstawą do przeprowadzenia tej akcji, stał się zadawniony spór płacowo-socjalny, a British Airline Pilots Association przyznało, iż to jedyna możliwość, aby wymóc na władzach przewoźnika zmiany.

Piloci Ryanair chcą ujednolicenia umów o pracę w całej linii, nakreślenia jasnych zasad wynagradzania oraz urlopów, które, jak przekonują, obowiązują w innych liniach, nawet budżetowych.

Do pilotów z Wielkiej Brytanii mogą przyłączyć się też związkowcy z Hiszpanii i Portugalii, którzy także weszli w spór zbiorowy z przewoźnikiem, ale tutaj głównym powodem strajków, mają być propozycje zlikwidowania baz i masowe zwolnienia pracowników.

Nie wiadomo, jak postąpią w tej sytuacji piloci zrzeszeni w IALPA, czyli irlandzkim związku zawodowym, który ich reprezentuje, bo jak pamiętamy, mają oni sądowy zakaz strajkowania w kwestiach płacowych i socjalnych do chwili zakończenia rozmów z władzami Ryanair.

Niezależnie od tego, czy Irlandia będzie próbowała przystąpić do ogłoszonej przez brytyjskich pilotów akcji strajkowej, czy nie, tygodniowy strajk w Wielkiej Brytanii, z całą pewnością wpłynie na ruch pasażerski w Europie, a można się też spodziewać pewnych zawirowań na trasach z Irlandii do Zjednoczonego Królestwa, ale i na kontynent, ponieważ zabraknie załóg, które mogłyby zastąpić strajkujących kolegów.

Bogdan Feręc

Źr: British Airline Pilots Association

Polska-IE
Dublin jednym z najb
Uczymy się języka
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish