Wróciły antyaborcyjne protesty

Radny Partii Pracy Conor Sheehan zaapelował do rządu i posłów, aby zajęli się wprowadzeniem stref buforowych w okolicach klinik i szpitali położniczych.

Kiedy zniesiono część ograniczeń dotyczących pandemii, przed niektórymi szpitalami w kraju, ponownie pojawiły się grupki osób protestujących przeciwko aborcji, a do takich przypadków dochodziło już w Galway i Limerick. Właśnie radny z Limerick stwierdził, iż nie można dopuścić do sytuacji, że kobiety, które podjęły, najczęściej bardzo trudną decyzję o przerwaniu ciąży, narażane będą na niedogodności podczas wizyt, a i po zabiegu, gdy ich kondycja psychiczna, nie jest najlepsza, spotykały się z takimi protestami.

Jak podkreślił radny Sheehan, wiele kobiet, które chcą skorzystać z usług aborcyjnych, zaniepokojonych jest protestami przed klinikami położniczymi, a i grupami modlących się u wejść do szpitali.

Do takich zachowań nie powinno dochodzić w kraju, który ma przepisy zezwalające na przeprowadzanie zabiegów aborcyjnych, więc dzieje się to w majestacie prawa, a protestujący, którzy mają prawo wyrażać swoją opinię, nadal powinni to robić, o ile taka jest ich wola, ale poza wyznaczonymi strefami buforowymi. Te z kolei powinny zostać ustawowo wyznaczone przez władze krajowe, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort psychiczny osobom, które, niezależnie z jakiego powodu, udają się do szpitali położniczych.

Radny Sheehan dodał, że w Limerick, niektóre z kobiet wchodzących do szpitala położniczego, poczuły się wręcz zastraszane przez antyaborcyjnych aktywistów, natomiast najbardziej aktywne były w tych grupach panie w jesieni życia.

Radny przyznał też, że zmieniła się forma protestu i odstraszania od wykonania zabiegu aborcyjnego, bo jeszcze przed wprowadzeniem tego prawa, przeciwnicy posługiwali się sugestywnymi obrazkami, które pokazywały aportowane płody, a teraz, przeszli do fazy modlitw i nawoływania do zaprzestania aborcji w kraju.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Początek końca Łu
Połowa Irlandii jes
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian