Wróci hotelowa kwarantanna

Gabinet Micheála Martina podjąć ma wkrótce decyzję o przywróceniu kwarantanny w hotelach, która zniesiona została wraz z obniżeniem poziomu irlandzkich ograniczeń.

Na szczęście obowiązkowa kwarantanna, dotyczyć będzie niewielkiej ilości państw, ale po przylocie, obowiązkowe będą też testy PCR. Jak twierdzi źródło zbliżone do rządu, kwarantanna w hotelach, wprowadzona ma być w najbliższych dniach, a dotyczyć będzie państw afrykańskich.

Proponuje się, aby na listę obowiązkowej hotelowej kwarantanny trafiły Botswana, Eswatini (dawniej Suazi), Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe, ale rozważa się również wciągnięcie na tę listę państw europejskich i świta zachodniego, o ile zajdzie taka potrzeba.

Departament Spraw Zagranicznych Republiki Irlandii stwierdza, iż takie postępowanie wywołane zostało rosnącym zagrożeniem wirusowym i odmianą koronawirusa Omicron (B.1.1.529), a kraj nadal próbuje zwalczyć dużą ilość zakażeń na wyspie. Obecnie, jak dodaje się w komunikacie, na listę trafi siedem państw, ale zaznaczono, że będzie ona modyfikowana w miarę potrzeb, więc może się zarówno skracać, jak i powiększać. Irlandzki MSZ stwierdził też, że na wyspę, nie ma bezpośrednich lotów z wymienionych wyżej państw, jednak należy podjąć wszelkie kroki, jakie ograniczą możliwość implementacji nowej odmiany na wyspę, więc obywatele tych państw lub osoby, które rozpoczęły podróż w państwach z listy, również stali mieszkańcy Irlandii, będą musieli poddać się kwarantannie i badaniu PCR.

Departament Spraw Zagranicznych, odradza mieszkańcom kraju, aby podróżowali poza granice Irlandii, a jednocześnie mówi, żeby „unikać nieistotnych podróży”, głównie do państw o wysokim wskaźniku zakażeń oraz krajów z listy.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Foreign Affairs 

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czwarta fala i nowy
Zakaz dyskryminacji
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська