Wróci 5 poziom ograniczeń, jeżeli…

Wicepremier Leo Varadkar zapowiedział dzisiaj stopniowe odmrażanie kraju, co oznacza, że większość ograniczeń, zniknie dopiero na ok. dwa tygodnie przez Bożym Narodzeniem.

Lider Fine Gael nie powiedział, do jakiego stopnia obniżony zostanie poziom ograniczeń, ale podkreślił, że w pierwszej kolejności uruchomiony zostanie handel detaliczny, siłownie, usługi fryzjerskie i inne mniej istotne usługi osobiste. Varadkar dodał, iż niski poziom ograniczeń, nie jest dany raz na zawsze, bo zarówno dodatkowe obostrzenia, jak i poziom piąty mogą powrócić, ale zależeć będzie to od wskaźników zakażeń i zachorowań.

Wicepremier zaprzeczył jednak, że rząd podjął już decyzję w sprawie pubów, barów i restauracji, a ta zapadnie na piątkowym posiedzeniu gabinetu, które zaplanowano na godzinę 14:00. Varadkar jest również przekonany, że uda się utrzymać niski poziom ograniczeń przez dłuższy czas, jednak w tym przypadku, wiele zależeć ma od mieszkańców kraju i ich zachowań, które mogą przyczynić się do ponownego wzrostu ilości zakażeń. Podniesienie poziomu obostrzeń może pojawić się już na początku stycznia, a przypuszczalnie, spowodowane będzie świątecznymi i noworocznymi odwiedzinami rodzin oraz znajomych, a także wizytami zagranicznych gości. Tym samym wicepremier rozwiał obawy, że na Sylwestra, kraj ponownie pogrąży się w zakazie odwiedzin.

Na czas świąt Bożego Narodzenia, rząd rozważa możliwość wprowadzenia ograniczeń w ilości spotkań, ale do trzech gospodarstw domowych, a o ile takie zalecenie zostanie wydane, pojawi się też apel, aby nie nadużywać tej możliwości.

Leo Varadkar potwierdził, iż zniknie ograniczenie oddalania się od domu na odległość przekraczającą 5 km, ale możliwość opuszczania hrabstwa, zniknie dopiero na około 2 tygodnie przed świętami. Wicepremier przewiduje, że zakaz podróży między hrabstwami, zniesiony zostanie 18 lub 19 grudnia i potrwa do 3 stycznia przyszłego roku.

Na koniec Leo Varadkar przypomniał, że nie są to jeszcze ostateczne decyzje rządu i wszystko może ulec zmianie, a formalny komunikat w tej sprawie, powinien pojawić się w piątek późnym popołudniem.

Bogdan Feręc

Źr: RTE/Gov.ie

Polska-IE: Udostępnij
„Irlandzka granica
Christmas Bonus dla
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian