Wracamy do gotówki
Od chwili, gdy w kraju rozpoczęła się pandemia koronawirusa, zaczęto promować zakupy z użyciem kart płatniczych i zbliżeniowych metod płatności.
Od 2020 roku płatności elektroniczne w Irlandii rosły, jednak widać obecnie zmianę tych przyzwyczajeń i inflacja zaczęła wymuszać całkiem inne zachowania. Jak twierdzą sprzedawcy detaliczni, coraz więcej klientów posługuje się gotówką, a i robią zakupy, za wcześniej przygotowaną ilość pieniędzy. Oznacza to, iż w kraju wzięto wydatki pod ścisłą kontrolę, a zmianę przyzwyczajeń wymusiła inflacja i drożyzna w sklepach.
Jak dodają eksperci ds. rynku detalicznego, inflacja zmusiła społeczeństwo do odpowiedniego planowania wydatków, a pomaga w tym posługiwanie się gotówką. Widać, że zakupy, zarówno te bieżące, jak i większość innych, nie są już zbyt często dokonywane pod wpływem impulsu, a planowane. Z badań rynku wynika również, że mieszkańcy wyspy częściej niż ich odpowiednicy z kontynentu europejskiego zaczęli korzystać z gotówki, a przynajmniej ci ze strefy euro.
Tym samym już w końcówce ubiegłego roku nieznacznie, acz zauważalnie zmniejszyła się ilość płatności dokonywanych kartami płatniczymi oraz innymi metodami zbliżeniowymi, a rośnie użytkowanie pieniędzy w formie fizycznej.
Zapytani o płatności klienci twierdzą, że gotówka w portfelu pokazuje w czasie rzeczywistym, jakimi zasobami dysponują, więc mogą dostosować ich zasobność do chęci zakupowych. Pomaga to też w odpowiednim gospodarowaniu pieniędzmi, chociaż wspomina się również o problemach. Konsumenci podkreślają, że coraz trudniej zdobyć gotówkę, a to za sprawą znikających placówek bankowych, ale też zmniejszającej się ilości bankomatów. Zaznaczają, że rząd powinien natychmiast zareagować i powstrzymać banki, aby zakończyły swoją krucjatę odchodzenia od papierowego pieniądza.
Wcześniej gabinet zapowiadał, że szybko zajmie się minimalną ilością oddziałów bankowych oraz bankomatów, jednak obecnie spawa jakby przycichła. Mówi się natomiast, że prowadzone są rozmowy z Bankiem Centralnym Irlandii, aby przygotować szczegółowy plan minimalnych ilości placówek bankowych oraz maszyn wypłacających gotówkę.
Specjaliści ds. bankowości dodają, że wraz z tymi przepisami powinien pojawić się jeszcze jeden, który będzie mówił o stałym dostępie do gotówki w bankomatach. Już wcześniej zdarzało się, że w niektórych rejonach, maszyny nie wypłacały pieniędzy lub wypłacały wyłącznie wysokie nominały, gdyż nie były w nich odpowiednio szybko uzupełniane braki banknotów.
Bogdan Feręc
Źr: Independent
Photo by Jake Allen on Unsplash