Wotum nieufności wobec Varadkara

Sinn Féin poinformowało ustami swojej szefowej Mary Lou McDonald, że złoży wniosek o przedstawienie wicepremierowi wotum nieufności.

Wg Sinn Féin, oprócz nieetycznego zachowania, ówczesny premier, naruszyć miał prawo, za co powinien spotkać się z karą, a jako polityk, zostać zdyskredytowany i pozbawiony stanowiska. Wniosek w tej spawie trafi w najbliższym czasie pod obrady niższej izby parlamentu, a posłowie po debacie zdecydują, czy wotum nieufności przyjąć, czy może je odrzucić.

Przyznać należy, że Sinn Féin zebrało kilka szabel i dołączą do wniosku ugrupowania opozycyjne, ale to wydaje się i tak zbyt mało, by Leo Varadkar, stracił urząd wicepremiera.

Wcześniej w obronę swojego zastępcę i koalicyjnego współtowarzysza wziął premier Micheál Martin, co wydawało się kończyć sprawę, jednak Sinn Féin jest w tym zakresie nieugięte i podjęło próbę odwołania wicepremiera.

Co może wydawać się ważne, wniosek wcale nie musi przepaść, bo kilku posłów Fianna Fáil, krytycznie wypowiada się o zeszłorocznym postępowaniu premiera Varadkara, który ujawniając dokumenty objęte klauzulą tajności, mógł naruszyć przepisy. Nie wiadomo, jak w tej sprawie postąpi szef partii Fianna Fáil i premier w jednej osobie, czyli Micheál Martin, bo on sam poddawany jest ostrej krytyce, iż wziął w obronę Varadkara.

W tym przypadku pojawiły się nawet wewnątrzpartyjne głosy, że skoro Martin chce bronić Varadkara, może to robić, ale poza łonem partii. Oznacza to, iż sugeruje się liderowi Fianny złożenie dobrowolnej dymisji.

Jak mogą rozwinąć się wypadki? Na dwa sposoby i oba są obecnie prawdopodobne. W pierwszym scenariuszu Sinn Féin składa wniosek, ten jest poddany debacie, ale w głosowaniu, koalicja staje murem za Varadkarem, wotum odrzuca i na tym sprawa się kończy. W innym przypadku partie opozycyjne i posłowie niezależni głosują za pozbawieniem Varadkara stanowiska wicepremiera i ministra przedsiębiorczości, a wspiera ich kilku posłów z Fianna Fáil, co oznacza większość i Leo Varadkar odchodzi z rządu. Niestety, aby tak się stało, w koalicji powinna zostać zdjęta dyscyplina głosowania, co umożliwi swobodne oddanie głosu, bez narażenia się na zawieszenie w prawach członka partii. O ile jednak dyscyplina pozostanie, a dwóch lub trzech posłów tę załamie, to możemy mieć do czynienia z utratą przez koalicję większości, możliwy jest też jej rozpad i przedterminowe wybory.

Wystąpienie Mary Lou McDonald>>>

Bogdan Feręc

Polska-IE: Udostępnij
Studio Dublin – 6
Redukcja kosztów, c
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian