Wojsko na lotnisko marsz

Minister musi działać natychmiast, aby rozwiązać kryzys na lotnisku w Dublinie – Siły Obronne powinny zostać rozmieszczone tam w krótkim okresie.

Rzecznik spraw zagranicznych i obrony Sinn Féin John Brady wezwał ministra transportu Éamonna Ryana do rozważenia krótkoterminowego rozmieszczenia członków Sił Obronnych, aby pomóc w rozwiązaniu problemu na lotnisku w Dublinie. Obecny kryzys na lotnisku nie tylko powoduje trudności i ból serca dla niezliczonych osób dojeżdżających do pracy, ale także niszczy korporacyjną markę Irlandii.

Poseł Brady powiedział:

– Wzywam ministra transportu Éamonna Ryana do rozważenia natychmiastowego rozmieszczenia członków Sił Obronnych na lotnisku w Dublinie, aby pomóc w uporaniu się z tamtejszą klęską. Jest całkowicie niedopuszczalne, aby pasażerowie mieli do czynienia z opóźnieniami, na które się tam zezwala. Nie można pozwolić, aby obecna sytuacja trwała dłużej. Pasażerowie są proszeni o znoszenie godzin opóźnień, a w wielu przypadkach są zmuszani do spóźnienia się na loty. Uważam, że to właściwe, aby dyrektor generalny Dublin Airport Authority (DAA) podał się do dymisji. Uważam jednak, że rola ministra musi zostać tutaj dokładniej zbadana. Ten kryzys pojawił się na jego warcie. Poświecił temu wiele uwagi, ale minister wydaje się być bardziej skoncentrowany na wszczynaniu bójek z kosiarzami niż na infrastrukturze kraju. Brak zdecydowania w rozwiązywaniu kryzysu przez rząd jest szokujący. Nie można pozwolić na to, aby to trwało. Minister musi działać i działać teraz i to zdecydowanie. DAA po prostu nie jest w stanie poradzić sobie z kryzysem w tym momencie. DAA oferuje nam te same wymówki, które oferowali w marcu i kwietniu, kiedy kryzys opóźnień pojawił się po raz pierwszy. Mamy teraz rodziny, które spały na lotnisku, w obawie przed brakiem lotów. Cała sytuacja to bałagan, co odbija się na reputacji naszego kraju. Lotnisko w Dublinie jest podobne do drzwi wejściowych do Irlandii. Jest to punkt, w którym wielu odwiedzających rozpoczyna przygodę z tym krajem. I to jest punkt, w którym kończą swój pobyt na naszej wyspie. To, czego tam doświadczają, może prowadzić do długoterminowych konsekwencji dla Irlandii, jako miejsca wypoczynku i biznesu. Siły obronne są jedyną organizacją na wyspie, która jest w stanie wkroczyć w krótkim czasie i rozwiązać problem. To może być tylko krótkoterminowe rozwiązanie, dopóki nowy personel nie zostanie zatrudniony na niezbędne stanowiska, z odpowiednią płacą i na odpowiednich warunkach. Kiedy pomysł wkroczenia Sił Obronnych został po raz pierwszy dyskutowany na początku kwietnia, DAA powiedział, że nie jest to rozwiązanie, ponieważ szkolenie osób w zakresie analizy maszyn rentgenowskich zajęłoby pięć lub sześć tygodni. Na początku czerwca sytuacja jest jeszcze gorsza. Członkowie Sił Obronnych posiadają już poświadczenie bezpieczeństwa i będą mogli być rozmieszczeni w celu zajmowania się innymi rolami w zakresie bezpieczeństwa i obowiązkami związanymi z obsługą bagażu. Siły Obronne wniosły niezwykły wkład podczas kryzysu Covid-19 i mają zdolność do działania w terenie, aby złagodzić presję na pasażerów na lotnisku w Dublinie. To sytuacja nadzwyczajna, która wymaga natychmiastowych środków, aby zapewnić, że to, co wydarzyło się wczoraj na lotnisku w Dublinie, nie zostanie ponownie zauważone.

*

Tak na marginesie dodam, że coraz bardziej obawiam się rządów Sinn Féin, bo to już kolejny raz, kiedy ta partia chce posłużyć się wojskiem. Kto więc zagwarantuje mi, jako rezydentowi i podatnikowi, że Sinn Féin podczas swoich rządów, nie użyje wojska w innych celach, gdybym np. chciał wyrazić swoje niezadowolenie z pracy gabinetu Mary Lou McDonald?

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Minister Donohoe jes
Polityka rekrutacyjn
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська