Wojna gabinetu z biznesem trwa

Przedsiębiorstwa w całej Irlandii, ucierpiały z powodu wprowadzenia blokady, a rząd, by dać im pewnego rodzaju wytchnienie, zastosował metodę pomocy, która obniżyła podatek VAT na towary i usługi.

Sytuacja w kraju nadal jest zła, jeżeli przyjrzymy się całej gospodarce, ale to nie skłoniło gabinetu Micheála Martina do utrzymania pomocy dla przedsiębiorców i raczej nie będzie przedłużenia programu obniżającego VAT. Pomoc w ramach wspierania przedsiębiorstw, przynajmniej w zakresie opodatkowania VAT, zakończy się w lutym, a nie znajdzie się nigdzie zapisów, które mówią, że niższy, bo 21-procentowy VAT, będzie obowiązywał nadal.

Takich zapowiedzi nie słychać ani w ministerialnych gabinetach, ani też w budżecie nie znajdzie się takiej wzmianki, więc VAT do swojej wysokości 23%, powróci już 1 marca przyszłego roku.

Ten cios wymierzony w przedsiębiorstwa, ale również w konsumentów, albowiem wzrosną ceny wszystkich „ovatowanych” artykułów, co przyczyni się prawdopodobnie do pogłębienia kryzysu i dalszej degeneracji rynku wewnętrznego, co nawiasem mówiąc, dzieje się już teraz. W związku z takim postępowaniem gabinetu, o ile nie będzie szedł drogą wspierania gospodarki, doprowadzi, do podniesienia cen na usługi, paliwa napędowe i grzewcze, zabawki, alkohol, sprzęt elektroniczny, w tym komputery, kosmetyki, meble, sprzęt gospodarstwa domowego, usługi doradcze i wiele, wiele innych.

Pakiet stymulacyjny, jaki został przyznany przedsiębiorcom, nie bierze pod uwagę jeszcze jednej kwestii, która obecnie słabo łączona jest z pomocą biznesowi, czyli nie o myśli się o brexicie bez umowy, a to wydarzenie, także będzie wpływać na ekonomię wyspy.

*

Dodam, by pozostać w zgodzie z faktami, że gabinet, wskazuje na problemy, jakie wywoła wyjście Brytyjczyków bez umowy, ale częściej, zabezpieczeniem przed tym, składa się w ręce przedsiębiorców, niż bierze je na swoje barki. Wzrost VAT-u, z całą pewnością nie przyczyni się do poprawy kondycji wielu firm, a dodatkowe uderzenie ze wschodu, pogłębi nieciekawą sytuację biznesu i to nie tylko tego, który związany jest importem oraz eksportem na sąsiednią wyspę. Ważne jest obecnie, by dać impuls całej gospodarce Irlandii, żeby poczuła opiekuńczą rękę władzy, co może poprawić nastroje właścicieli firm, ale i nastroje konsumenckie, a te w ostatnim czasie znacznie się obniżyły, co daje znacznie mniejsze zainteresowanie zakupami.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Sklepy z alkoholem o
Egzekwowanie wytyczn
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian