Woda morska — skład, wskazania, rodzaje. Na co pomaga woda morska?

Woda morska to jedna z bardziej naturalnych metod walki z katarem i zapaleniem zatok. Może być stosowana bez większych ograniczeń — zarówno u dzieci, jak i dorosłych w przebiegu alergii czy zwyczajnej higieny nosa. Warto jednak wiedzieć, kiedy warto sięgnąć po wodę morską, a kiedy konieczny jest typowy lek na katar. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat wody morskiej — dlaczego warto ją stosować, jakie są jej rodzaje — przeczytaj ten artykuł.

Woda morska — co to jest, rodzaje, skład

Woda morska do nosa to najczęściej określenie dla roztworu chlorku sodu, któremu mogą towarzyszyć inne związki, jak jony metali (cynk, magnez, żelazo) czy pierwiastki będące niemetalami (selen, siarka). Najczęściej jest ona dostępna jako spray/aerozol wielodawkowy, który niekiedy zostaje wzbogacony w łagodzące substancje, jak panthenol lub aloes. W zależności od grupy wiekowej, stosuje się fizjologiczne (izotoniczne roztwory soli) lub hipertoniczne (bardziej stężone i słone od izotonicznych).

Jak działa woda morska?

Jej właściwości wynikają zarówno z obecności dodatkowych składników (miedź, selen, siarka), a także ciśnienia osmotycznego, jakie wywiera na komórki nabłonka nosa, które są objęte stanem zapalnym w dolegliwościach nieżytowych. W czasie kataru czy zapalenia zatok, obecny jest m.in. obrzęk śluzówki nosa, a dzięki wyższemu stężeniu woda morska hipertoniczna zmniejsza go (dlatego woda morska to sposób na zatkany nosa). Z kolei postać izotoniczna wody morskiej może być stosowana w ramach oczyszczenia dróg nosowych z potencjalnych bakterii, wirusów, alergenów. Jest bezpieczna u małych dzieci np. niemowląt. Oprócz tego istotne są pierwiastki występujące w wodzie morskiej, jak przeciwzapalny cynk i antyoksydacyjny selen. Warto pamiętać, że woda morska pomaga nawilżyć przesuszoną śluzówkę nosa, wspiera jej regenerację!

Kto i kiedy może stosować wodę morską?

Woda morska może być stosowana zarówno u dzieci (np. od pierwszego miesiąca życia), młodzieży (tutaj można włączyć już roztwory hipertoniczne) czy u dorosłych. Na co pomaga woda morska? Ze względu na swój mechanizm – m.in. zmniejszenie obrzęku komórek, spadek produkcji wodnistej i lejącej się wydzieliny – może być stosowana do codziennej higieny jamy nosowej i w łagodzeniu objawów alergii (kataru siennego). Czy woda morska to rozwiązanie na katar? Owszem. Woda morska na zatoki? Jak najbardziej. Warto jednak sprawdzić, co dokładnie wchodzi w jej skład — niekiedy obecny jest tam konserwant – chlorek benzalkoniowy, który może nie być wskazany przy mocno wrażliwej śluzówce nosa.

Jakie produkty z wodą morską znajdziemy w aptece?

Dostępne są zarówno duże, jak i małe opakowania wody morskiej. Mogą zawierać np. po 500 dawek w 1 butelce. W zależności od pochodzenia wody morskiej, może zawierać podstawowe pierwiastki, jak sód i chlorki. Oprócz tego w jej składzie może być obecny olejek miętowy, który dodatkowo udrożnia nos. Wody morskie dla dzieci bardzo łatwo jest rozpoznać — mają określenie „baby”. Takie wody morskie mogą stosować też osoby dorosłe i starsze dzieci. Oprócz tego, w aptece możemy dostać ampułki z wodą morską, które można przeznaczyć do inhalacji np. z użyciem inhalatora tłokowego / pneumatycznego.

Woda morska — podsumowanie

Warto zapamiętać, kiedy stosowanie wody morskiej jest pomocne, a niekiedy niezbędne!

1. Woda morska do nosa to najczęściej wyrób medyczny odpowiedni dla dzieci (w tym niemowląt od pierwszych dni życia / 1. miesiąca — zależnie od wskazań producenta). Bez obawy mogą stosować go dzieci starsze, młodzież, dorośli, a także osoby starsze czy alergicy.

2. Wyróżniamy 2 rodzaje wody morskiej – tj. woda morska hipertoniczna (bardziej słona, której stężenie przekracza 0,9%, wynosi często 2-3%) i woda morska izotoniczna (stężenie fizjologiczne, zgodne z ciśnieniem panującym w komórkach organizmu).

3. Woda morska może być stosowana w różnych celach: do codziennej higieny jamy nosowej np. w sezonie alergicznym, w pomieszczeniach z pyłem czy kurzem. Woda morska na katar? Tak, zarówno alergiczny, bakteryjny i wirusowy.

4. W jej składzie mogą być obecne różne dodatki, jak aloes, panthenol i olejek miętowy.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Polska-IE: Udostępnij
Over 10 million vacc
Wkrótce zdrożeje a
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian