Woda brudna, jak w Irlandii?

Unijne badanie czystości wód przybrzeżnych nie jest zbyt dobre dla Irlandii, gdyż pod w tym względem wyspa znalazła się na szarym końcu i uznana została za jeden z krajów, z najbrudniejszymi kąpieliskami morskimi i śródlądowymi.

W większości państw europejskich sytuacja przedstawia się znacznie lepiej, bo kraje unijne robią dużo więcej, niż Zielona Wyspa, aby zabezpieczyć swoje wody przybrzeżne, w tym śródlądowe przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z lądu. W corocznym raporcie Unii Europejskiej o stanie kąpielisk stwierdzono, że Irlandia ma 72,8% czystych kąpielisk, natomiast średnia unijna to pod tym względem aż 84,8%, więc łatwo z tego wywnioskować, że dobrze nie jest. Tym samym Republikę sklasyfikowano na 22 miejscu, a oceniano ogółem 30 państw.

Irlandię uznano też za kraj, w którym najwięcej jest kąpielisk ocenionych, jako „słabe”, bo na 147 zbadanych miejsc 3,4% miało różne formy zanieczyszczeń, a średnia unijna w tym przypadku wynosi 1,3%. Podczas badania skontrolowano 138 kąpielisk morskich i 9 śródlądowych, z czego 107 uznano za czyste, 24 o dobrej jakości wody, 9 wystarczająco czyste, a 7 za brudne.

Głównym problemem Irlandii okazały się zanieczyszczenia pochodzące z głębi lądu, więc zarówno te z naszych domów, jak i spływające do jezior i mórz nawozy używane w rolnictwie.

Bogdan Feręc

Źr: UE

Polska-IE: Udostępnij...
Garda bez specjalnyc
Dobry czas na kupno
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish