Wniosek Partii Pracy o wotum nieufności dla Fine Gael, Fianna Fáil i Partii Zielonych

Liderka Partii Pracy Ivana Bacik potwierdziła złożenie wniosku o wotum nieufności dla rządu w świetle rażącej decyzji o zniesieniu zakazu eksmisji.

Poseł Duncan Smith potwierdził złożenie tego wniosku na Business Conference, a zawiera on ostrą krytykę prac koalicji rządzącej.

Partia Pracy uznała również, że chce się podzielić wnioskiem ze społeczeństwem i opublikowała go na swojej stronie internetowej.

Wniosek brzmi:

Dáil Éireann –

  • Rząd, odmawiając przedłużenia zakazu eksmisji, podjął celową i świadomą decyzję o narażeniu tysięcy ludzi na ryzyko natychmiastowej bezdomności.

Partia Pracy postanawia, że ​​nie ma zaufania do rządu.

Ivana Bacik, Brendan Howlin, Alan Kelly, Ged Nash, Aodhán Ó Ríordáin, Seán Sherlock, Duncan Smith.

Uzasadniając złożenie wniosku Ivana Bacik powiedziała:

– Chociaż wnioski nie są wiążące, wcześniejsze głosowanie było mocnym przesłaniem dla osób w trudnej sytuacji mieszkaniowej. To zaostrzyło zamieszanie dla wszystkich w kraju, którzy otrzymali zawiadomienie o eksmisji w ostatnich miesiącach, oraz dla tych, którzy obawiają się, że mogą dołączyć do tysięcy innych, którzy zostali pozostawieni bez domu – pozostawieni samym sobie na rynku najmu, który jest w stanie całkowitego załamania. Jakby sytuacja mogła się pogorszyć, rząd okazał się bezsilny. Gorączkowo ogłaszane są półśrodki w celu wzmocnienia wsparcia – środków, które zasadniczo nie są w stanie zrobić ani na jotę różnicy dla wszystkich tych, którzy mają zostać wyrzuceni ze swoich domów od końca przyszłego tygodnia. Niektóre z tych środków są źle zdefiniowane, inne są sprzeczne z rzekomymi celami samego rządu. Minister mieszkalnictwa ujawnił w News at One, że sam nie jest pewien, jak będzie działał proponowany przez niego program pierwszej odmowy dla lokatorów, którym grozi eksmisja. Jest to schemat skazany na niepowodzenie, ponieważ większości najemców nie stać na zakup. Irish Times doniósł, że minister Mary Butler nie została nawet poinformowana z wyprzedzeniem o rządowych planach zezwolenia osobom przebywającym w domach opieki na zatrzymanie 100 procent dochodów z wynajmu domów.  Powiedziała, że ​​jest „rozczarowana” tą decyzją i że spowoduje ona przedwczesne kierowanie ludzi do domów pomocy społecznej – wynik całkowicie sprzeczny z Programem dla Rządu. Rząd stracił kontrolę nad rynkiem mieszkaniowym i sam w sobie jest stanem fundamentalnego nieładu. Nie ma dowodów potwierdzających podejście, które przyjmują, i jasne jest, że wielu w rządzie zastanawia się, czy mają zaufanie do podejścia przyjętego w celu zniesienia zakazu eksmisji. Nawet o godzinie jedenastej nie jest jeszcze za późno. Wzywam rząd do ponownego rozważenia tej nieprzemyślanej decyzji o zniesieniu zakazu eksmisji.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Photo The Irish Labour Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Opłaty za przywiezi
Wymagany jest progra