Właściciele firm podzieleni w kwestii masek

Firma doradzająca w sprawach biznesowych Peninsula Ireland, przeprowadziła ankietę wśród pracodawców, a pytano, jaka jest ich opinia w zakresie noszenia masek w pracy?

Część pracodawców odpowiedziało, że nie są specjalnymi zwolennikami zakrywania twarzy w pracy i pozwolą na dokonanie wyboru swoim pracownikom, więc nie będą ani namawiać, ani też zniechęcać do zasłaniana twarzy w miejscu pracy. Taką opinię wyraziło 38% respondentów, jakich zapytano w badaniu.

Jest też pokaźna grupa, która zapowiada, że zmieniła lub w najbliższym czasie zmieni przepisy wewnętrzne firm, co skutkować będzie egzekwowaniem zasad i właściwie nakazem noszenia masek w pracy. Takie odpowiedzi padły w 32,7 proc. przypadków, a to może stać się punktem spornym na linii pracownik – pracodawca.

Prawnicy uważają, iż pracodawcy, którzy wymagać będą noszenia masek w pracy, a ich zakłady, nie są związane z działalnością medyczną i zobowiązane do zasad zachowania wysokiej czystości, w tym epidemiologicznej, mogą w ten sposób naruszać prawo. Jeżeli przepisy krajowe przejdą już do fazy sugestii w kwestii noszenia masek, nie będzie możliwości opierania się na tych właśnie, by uzasadnić opinię właściciela firmy. To z kolei mogą wykorzystać pracownicy, stosując zasadę, iż państwowe prawo o bezpieczeństwie zdrowotnym, jest nadrzędnym dla przepisów wewnętrznych firm.

W takim przypadku, jak mówią eksperci z zakresu prawa pracy, firmy mogą doczekać się pozwów i sądowych nakazów zniesienia ograniczeń w postaci masek. Podstawą wydania wyroku na korzyść pracownika może być w tym przypadku opinia Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, który zalecił zniesienie nakazu noszenia masek w miejscach publicznych, a i przepisy rządowe, które potwierdziły, iż maski, mogą być stosowane, ale wyłącznie dobrowolnie, co stanie się po 28 lutego 2022 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Peninsula Ireland

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Fałszywe recenzje d
Irlandia powinna wyk
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська