Właściciele firm chcą ludzi na miejscu

Kiedy rozpoczęła się pandemia, zaczęto też przekonywać całe społeczeństwa, by przygotowały się na zmianę modelu zatrudnienia, więc przechodziły na pracę zdalną.

Ten model nie wszędzie został podchwycony, a i entuzjazmu ze strony pracodawców było niezbyt wiele, więc mamy też potwierdzenie, że szefowie firm, wcale nie są przekonani, iż zatrudniane przez nich osoby, powinny pracować z domów. Tak dzieje się w Irlandii, gdzie mówi się, że w niektórych przypadkach, spadła wydajność firmy, zmniejszyły się obroty, a i sugeruje się, iż pracownicy, mniej angażują się do pracy.

To z kolei zaburza cały prezentowany i promowany model pracy zdalnej, do jakiego przekonuje minister przedsiębiorczości i wicepremier Leo Varadkar, który namawia, by firmy, przechodziły na pracę zdalną. W niektórych przypadkach pomysł chwycił, ale dużo jest też firm, które otwarcie mówią, że niezależnie od potencjalnych korzyści, jakie przyniesie taka zmiana, pojawia się też wiele problemów. Przedsiębiorcy nie wspominają natomiast o zmianach środowiskowych, jakie miały być podstawą zmiany modelu zatrudnienia i pracy, bo chcą utrzymania wydajności pracowników, a korki na ulicach i zanieczyszczone powietrze, nie mają tu żadnej istotnej roli do odegrania.

Żeby jednak zadowolić świat polityki, więc iść zasadą sytego wilka i całej owcy, niektóre z firm, postawiły na inwestycje w oczyszczanie powietrza w firmach, przede wszystkim technologicznych i zajmujących się sprzedażą, logistyką itp. W przedsiębiorstwach zaczyna montować się systemy oczyszczania powietrza, zmienia się również całą technologię wentylacyjną, by pracownicy, nie musieli pracować w domach, a zakłady pracy, były środowiskami bezpiecznymi, z czystym / oczyszczonym powietrzem.

Taką drogą idą teraz najwięksi pracodawcy w kraju, ale podobnych rozwiązań szukają również mniejsze zakłady pracy, co jasno wskazuje, że praca zdalna, nie zostanie w najbliższych latach rozpowszechniona i spopularyzowana, przynajmniej w Irlandii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kto testuje się cov
Nie tylko pieniądze
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська