Właściciele domów nagminnie złamali prawo

Tysiące właścicieli domów w Irlandii załamało prawo, informuje Irlandzki Urząd Skarbowy, a to doprowadziło ich do sytuacji, z której będą musieli się wytłumaczyć.

Z doniesień Revenue wynika, że ponad 380 000 właścicieli domów, nie podało urzędnikom skarbowym ich nowej wyceny, co pozwoliłoby na wyliczenie nowej stawki podatku od nieruchomości. To z kolei oznacza, że jeden na pięciu właścicieli domów, nie wywiązał się z obowiązku podatkowego, a wiele osób, o czym Urząd Skarbowy z Irlandii już informował, zaniżyło wartość nieruchomości.

W mijającym tygodniu, do wszystkich osób, które nie złożyły deklaracji wyceny domów lub Revenue dopatrzyło się nieprawidłowości, wysłano listy, by ich właściciele w trybie pilnym, albo zaktualizowali dane, albo wytłumaczyli się z zaistniałej sytuacji. Wg urzędników skarbowych, w obu sytuacjach, więc przy próbie obniżenia podatku, czyli zaniżenia wartości domu lub w przypadku braku złożenia deklaracji, konsekwencje mogą być poważne, gdyż Revenue, ma prawo nałożyć karę skarbową, albo wnioskować o ukaranie podatnika przez sąd. Revenue podkreśla, że nie uniknie się też zwrotu niezapłaconych podatków, bo urzędnicy, nakażą zapłacić ten zgodnie z terminami, jakie dla podatku od nieruchomości zostały wprowadzone, ale z odsetkami karnymi.

Szef Revenue Niall Cody stwierdził, iż tegoroczny próg zgodności podatkowej w zakresie opodatkowania nieruchomości wynosi do tej pory 81%, natomiast w roku ubiegłym było to dla analogicznego okresu 91%. Niall Cody zachęca też osoby zobowiązane do opłacenia podatku od nieruchomości, aby dokonały tego natychmiast, gdyż może to uchronić spóźnialskich przed nałożeniem wysokich kar lub grzywien, jednak dopiero po zakończeniu pandemii.

Do tej pory, deklaracje liczone ogółem, złożyło w kwestii opodatkowania domów 82% ich właścicieli, wiec ponad 380 000 osób, nie wywiązało się z obowiązku.

Część właścicieli domów wnioskowała też do Revenue, aby rozłożono im podatek na raty, gdyż znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej. Niektórzy składali też nowe deklaracje, a w oświadczeniach stwierdzali, iż popełnili niezamierzony błąd.

Ciekawostką jest i to pomimo ubiegłorocznego wzrostu wartości domów o 13.5%, co wynika z danych statystycznych, że 54,2% deklaracji dotyczyło spadku wartości domu. Uśredniony przedział wartości domu w Irlandii waha się obecnie od 200 001 do 262 500 euro, więc jest znacznie niższy, niż średnie wartości rynkowe przy transakcji sprzedaży. To może pokazywać skalę chciwości właścicieli domów, gdyż ich wartość, zaniżana jest w przypadku opodatkowania, natomiast znacznie zawyżana, podczas sprzedaży nieruchomości.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd obawia się pa
Szkoła zimnego chow
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>

EnglishGaeligePolskiУкраїнська
Zapraszamy na koncert Dory Goli. Więcej informacji>>>