Właściciel światłowodu obawia się ataku Rosjan

Transatlantycki kabel światłowodowy, jaki ułożony jest u wybrzeży Irlandii, może być narażony na sabotaż ze strony Rosji, informuje jego właściciel Aqua Comms.

Wg tej firmy, nie bez przyczyny rosyjskie okręty wojenne pojawiały się na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Irlandii, a i wcześniejsze wizyty tzw. statków badawczych rosyjskiej floty, także mogły mieć inny od deklarowanego cel. Jak uważa Aqua Comms, prawdopodobnie ustalano wówczas dokładne położenie podmorskich światłowodów, by w dogodnej chwili, przeprowadzić akcję dywersyjną.

Irlandia, co warto przypomnieć, jest węzłem komunikacji światłowodowej pomiędzy Europą a Ameryką Północną, a kabel ciągnie się po dnie Oceanu Atlantyckiego od wschodniego wybrzeża USA do zachodnich wybrzeży Irlandii, by następnie kierował się do Europy.

Aqua Comms informuje, że stara się wzmocnić ochronę światłowodu, a i poczyniła w tym zakresie znacznie więcej, ponieważ zabezpieczyła też swoje aktywa, jakimi dysponuje w zakresie przesyłu danych. Firma jest właścicielem wielu kabli ułożonych na dnie mórz, a tym tego, który łączy Irlandię z Wielką Brytanią, ale i Europę z Bliskim Wschodem oraz z Indiami, a ten zacznie działać w 2025 roku.

Niezależnie od obaw, jakie obecnie zostały ujawnione, a wcześniej tę informację otrzymały rządy zainteresowanych państw, natomiast Aqua Comms podkreśla, iż rozbudowuje swoją sieć światłowodów, a i inwestuje w rozwój infrastruktury przesyłowej. Planuje też rozpocząć dodatkowe inwestycje na całym świecie, by ugruntować swoją pozycję globalnego dostawcy przesyłu danych.

Informację o zagrożeniu otrzymało również NATO, a stwierdziło, że jest wielce prawdopodobne, iż Rosja zaktualizowała mapy podmorskich połączeń światłowodowych położonych u wybrzeży Irlandii, co może świadczyć, iż kable narażone są na ryzyko ich sabotowania.

Aqua Comms mówi, że o ile ich światłowody opracowane zostały w taki sposób, aby uodpornić je na wpływ warunków zewnętrznych, to nie są w żaden sposób bezpieczne przy akcjach dywersyjnych.

W tej sprawie wypowiedział się premier Leo Varadkar, który poinformował, że zwróci się do Unii Europejskiej, ale też NATO, do którego Irlandia nie należy, aby wzmocniono ochronę podmorskich kabli światłowodowych ułożonych w pobliżu Irlandii. Rząd ma rozważyć również przyłączenie Irlandii do programu obrony morskiej w tym przypadku, gdyż światłowody łączące Europę z Ameryką, są nader istotną kwestią bezpieczeństwa.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by K. Mitch Hodge on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Od stycznia dłuższ
Korzystanie z aplika