Włamywaczowi zapłacisz odszkodowanie

Zaznaczę na początku, że to nie jest żart i o ile prawo o odszkodowaniach znowelizowane zostanie w taki sposób, to włamywacze będą mogli dochodzić zadośćuczynienia od właścicieli okradzionych przez siebie domów.

Z nowych propozycji dotyczących odszkodowań wynika, że odpowiedzialność ubezpieczycieli zostanie zmniejszona, ale obowiązek ten przejdzie na właściciela np. posesji, więc to on podczas wypadku w domu będzie skarżony, o ile do takiego dojdzie. Prawo w tym przypadku nie rozróżnia, czy do zaniedbania, w którego wyniku doszło w przypadku osoby znajomej, czy może niechcianego gościa, co oznacza, że nawet złodziej otrzyma rekompensatę za uszczerbek na zdrowiu.

Sprawa jest prosta i wygląda w następujących sposób – przy założeniu, że włamywacz poprzez nasze zaniedbanie, bośmy zostawili zabawki dziecka na podłodze, albo gospodyni fleja i nieumytą podłogę ma w domu, więc się ów włamywacz poślizgnął, złamał rękę lub nogę, a co gorsze kręgosłup, oskarży nas o zaniedbanie i proces odszkodowawczy mamy gotowy.

To teraz przejdźmy do przepisów, na których wprowadzenie zgodził się już rząd, a mają one utrudnić osobom chcącym uzyskać ubezpieczenie wnoszenie roszczeń z byle powodu. Te dotyczące obrażeń ciała były najczęściej wnoszonymi, a odnosiły się głównie do właścicieli sklepów, grup społecznych i osób prywatnych, ale w najmniejszym stopniu. Rząd uznał, że przeniesienie odpowiedzialności z ubezpieczycieli na osoby prywatne, zmniejszy natomiast ilość roszczeń.

*

Teoretycznie racja, ale rząd zapomniał, że nie tylko uczciwi obywatele są w społeczeństwie, więc rzeczony włamywacz, niezależnie od tego, co akurat zrobił w ramach prowadzonej „działalności gospodarczej”, także będzie mógł nas po rabunku oskarżyć, że doznał uszczerbku na zdrowiu w czasie wykonywania obowiązków służbowych i dochodzić odszkodowania od okradzionego. Co istotne i to też nie jest żart, sąd może przyznać złodziejowi odszkodowanie, więc ukarać nas dodatkowo, że daliśmy się okraść, a na dodatek doprowadzili do wypadku w miejscu pracy, np. złodzieja. Niestety jest to możliwe, bo włamywacz, o ile będzie sądzony za samo popełnione przestępstwo, to sprawa odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, będzie rozpatrywana osobno.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Pracując z domu zar
Pomimo sprzeciwu Pol
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська