Włamywacze odrabiają straty

An Garda Siochána poinformowała o wzrastających wskaźnikach przestępczości, w tym znacznie wzrosła ilość włamań do mieszkań i firm.

Po dużym spadku przestępczości w okresie, kiedy w kraju obowiązywała pełna blokada, wskaźniki zaczęły wracać do normy, ale są też miejsca, gdzie odnotowuje się znaczny jej wzrost. Policjanci stwierdzili, że przestępcy, głównie włamywacze, odrabiają teraz straty, a jako cel, obrali sobie w równym stopniu mieszkania i domy, jak i firmy. Dzieje się tak, bo wzrasta ilość włamań na obszarach, gdzie wprowadzono lokalne blokady, a określono to na podstawie danych z Kildare, Offaly oraz Laois i w tych miejscach, w okresie ostatniej drugiej blokady, odnotowano wzrost włamań do firm, które zamknięto na polecenie rządu.

Wskaźniki przestępczości w całym kraju, są już teraz na poziomach obserwowanych przed pandemią i zamknięciem kraju, ale wyższe niż wcześniej, zaobserwowano w Dublinie, dodają policjanci.

Gangi zaczęły grasować po stolicy, a wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, więc nie gardzą ani mieniem prywatnym, ani firmowym, a państwowym wcale. Włamania są obecnie na porządku dziennym, czy może bardziej nocnym, natomiast najwięcej zgłoszeń dotyczy firm, które znajdują się na uboczu. Podobnie rzecz się ma w przypadku domów i mieszkań, ale tutaj, każdy mieszkaniec Dublina jest narażony na utratę swojej własności, bo gangsterzy dokonują włamań zarówno na obrzeżach stolicy, jak i w dzielnicach centralnych.

Garda apeluje, aby dbać o bezpieczeństwo swoich domów oraz firm, więc dokładnie zamykać okna oraz drzwi, a i prosić sąsiadów, którzy pozostają w domach, żeby zwrócili uwagę na osoby, które kręcą się po okolicy bez wyraźnego powodu. Takie przypadki zgłaszać można telefonicznie na najbliższym posterunku policji lub korzystając z anonimowej infolinii Gardy.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia może unikn
Tanie domy dla osób
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian