Wkrótce zabraknie pieniędzy

Rząd wydaje obecnie ogromne kwoty na walkę z koronawirusem, w tym na zasiłki pandemiczne, pensje dla pracowników budżetowych oraz inne kwestie związane z funkcjonowaniem kraju, a wpływy do budżetu są raczej mizerne.

Tu właśnie pojawiły się obawy przyszłych ministrów z Fianna Fáil, że w takim tempie i przy tak niskich wpływach, najdalej za półtora miesiąca, pieniędzy w państwowej kasie po prostu zabraknie, a kraj stanie w obliczu bankructwa. Przyszli ministrowie są zdania, że kraj powinno się zacząć uruchamiać zgodnie z planem, jaki nakreślił rząd Leo Varadkara, a i należy już teraz rozpocząć rozmowy o pożyczkach, bo te, potrzebne będą do dalszego działania państwa.

Wszyscy politycy zgadzają się obecnie w jednym i są zdania, że najbliższe miesiące dla budżetu będą bardzo złe, a tylko od sprawności pracy nowego gabinetu zależeć będzie, jak bardzo Irlandia dotknięta zostanie kryzysem.

Wiadomo również, że koszt walki z koronawirusem przekroczy wcześniej planowane wydatki, więc może dotrzeć nawet do ponad 5 miliardów euro, a taka kwota w budżecie stanowi około ¼ rocznych wydatków Ministerstwa Zdrowia. Wydaje się, iż nowy gabinet, który stanie przed ogromnymi wyzwaniami ekonomicznymi, będzie zmuszony zmierzyć się również z brakiem pieniędzy. Nie jest tu żadną nowością, że nawet po oficjalnym zniesieniu ograniczeń, nie wszyscy będą mogli powrócić do pracy, więc zasilą szereg bezrobotnych, a to też będzie kosztować. Zasiłki dla osób bezrobotnych rujnować będą Skarb Państwa, co z kolei oznacza, że osoby wracające do pracy, będą musiały wspomagać ludzi bez zatrudnienia.

Niestety to nadal zbyt mała pomoc, aby widmo bankructwa przestało zaglądać do Irlandii, czyli niezbędna stanie się pomoc finansowa Unii Europejskiej i Banku Światowego.

Sam kryzys wywołany wirusem Covid-19, to nie koniec irlandzkich problemów, gdyż pamiętać należy o wyjściu Wielkiej Brytanii z unii celnej, czyli ostatecznym pożegnaniem się jej z UE, a to wydarzenie także wpływać będzie na gospodarkę Republiki.

I tak od kryzysu do kryzysu…

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij...
Ważny test
Przemysł farmaceuty
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish