Wkrótce zabraknie miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy

Gabinet Micheála Martina poinformowany został na wczorajszym wieczornym posiedzeniu, że o ile sytuacja się nie zmieni, to do końca miesiąca braknie miejsc noclegowych dla uchodźców wojennych z Ukrainy.

Aktualnie w Irlandii przebywa 24 438 Ukraińców, którzy uciekli ze swojego kraju przed wojną, z czego większość to kobiety i dzieci, a 1271 osób zakwaterowana została w ośrodkach awaryjnych. Przewiduje się również, że do końca miesiąca w Irlandii znajdzie się od 29 do 33 tysięcy uchodźców z Ukrainy, co może spowodować wiele problemów z ich zakwaterowaniem. Mówi się też, że wcześniejsze deklaracje przyjęcia pod dachy osób prywatnych nie są realizowane i ok. 50% z nich zostało anulowanych.

Na potrzeby uchodźców wojennych kraj pozyskał prawie 10 500 łóżek w pokojach hotelowych oraz B&B, ale i to wydaje się niewystarczające, więc wystosowano apel do klubów sportowych i innych organizacji dysponujących dużymi przestrzeniami zamkniętymi, by udostępniano te obiekty na potrzeby zakwaterowania ukraińskich uchodźców.

Prawie 700 domów rozdysponował już Irlandzki Czerwony Krzyż, a te były wcześniej pustostanami. Domy przekazane zostały władzom lokalnym, które zakwaterowały tam osoby z Ukrainy. Natomiast 100 domów przekazanych zostało organizacji Peter McVerry Trust, a ta również zapewnia zakwaterowanie i opiekę Ukraińcom w Irlandii.

W związku z sytuacją na Ukrainie i pojawieniem się na wyspie ogromnej ilości uchodźców wojennych, potencjalne problemy zaczęły zgłaszać instytucje zajmujące się zakwaterowaniem awaryjnym mieszkańców Irlandii, bo miejsc noclegowych już teraz zaczyna brakować, a niebawem wzrośnie ryzyko głębokich niedoborów miejsc zakwaterowania awaryjnego i mieszkań krótkoterminowych.

Władze Irlandii dodają, iż w ostatnim okresie ilość Ukraińców w kraju zaczęła nieco maleć, a ma to związek ze świętami wielkanocnymi oraz odzyskaniem kontroli nad częścią swoich zaatakowanych wcześniej przez Rosję terytoriów przez Ukrainę. Rząd oczekuje jednak, że po zakończeniu prawosławnych świąt Wielkiej Nocy, napływ ukraińskich uchodźców ponownie przybierać będzie na sile.

Gabinet otrzymał również informację z Departamentu Edukacji, który poinformował, że w irlandzkich szkołach uczy się obecnie 3190 dzieci z Ukrainy, z czego 2096 uczęszcza do szkół podstawowych, a 1094 do szkół ponadpodstawowych.

Rząd w Dublinie zastanawia się obecnie, w jaki sposób skoordynować całą akcję przyjmowania uchodźców z Ukrainy, a do pomocy włączone zostały organizacje charytatywne i prosi się również osoby prywatne, by wsparły działania władz krajowych oraz lokalnych.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rosyjskojęzyczne dz
Studenci mocno dotkn
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська