Wkrótce możemy doświadczyć masowych eksmisji

Od chwili wprowadzenia ograniczeń związanych z wirusem Covid-19, zamknięciem zakładów i wzrostem bezrobocia, do urzędów Social Welfare napływają wnioski o wypłaty dodatków mieszkaniowych.

Obecnie ilość osób korzystających z dodatków na utrzymanie mieszkania wzrosła o 15%, w stosunku do okresu sprzed 2 miesięcy. Taka ilość sugeruje, że osoby tracące pracę, mogą też wkrótce stracić mieszkania, a przynajmniej w chwili, kiedy zakończy się rządowy zakaz eksmisji i podnoszenia czynszów.

Dla przypomnienia możemy dodać, że zakaz eksmisji i podwyższania czynszów prawdopodobnie zostanie przedłużony, co w sobotę sugerował minister budownictwa Eoghan Murphy, ale po tym okresie, sprawa może przybrać zły obrót. Aktualne przepisy obowiązywać mają do końca czerwca, a po tym czasie powinny być przedłużone, by zabezpieczyć osoby bez pracy, przed utratą miejsca zamieszkania.

Niezależnie od zapowiedzi ministra, widać duży wzrost ilości osób, które potrzebują i będą potrzebować wsparcia w przyszłości, aby poradzić sobie z obciążeniami czynszowymi, a to z kolei wskazuje, że albo pomoc państwa powinna obowiązywać w całym okresie kryzysowym, albo tylko część przepisu będzie wymagana po zakończeniu okresu z zakazem eksmisji i podnoszenia czynszów. W innym przypadku w Irlandii może dojść do sytuacji, że najemcy, masowo będą tracić mieszkania, a ilość bezdomnych wzrośnie w stopniu wysokim.

Niestety ujawnił się w Irlandii niepokojący trend, bo zaczęło wzrastać zadłużenie czynszowe gospodarstw domowych, a to w prostej linii prowadzić będzie do eksmisji lokatorów, bo właściciele mieszkań i domów, raczej nie będą chcieli wykazać się wyrozumiałością. Z danych, jakie zebrał Departament Mieszkalnictwa, wynika, że już teraz część gospodarstw domowych, nie opłaca pełnej stawki czynszu, ale jest też grupa lokatorów, która w ogóle ten przestała płacić. W tym ostatnim przypadku są też osoby, które błędnie zrozumiały przepis o zakazie eksmisji, bo przestały opłacać czynsz, tłumacząc swoją decyzję brakiem możliwości usunięcia ich z mieszkania przez landlorda. To może i prawda, ale wyłącznie w okresie obowiązywania przepisu o pandemicznym zakazie eksmisji, ale tuż po jego zakończeniu, z całą pewnością spodziewać się powinny nakazu natychmiastowego opuszczenia lokalu.

Dane o wzroście ilości osób pobierających zasiłki mieszkaniowe podał poseł Sinn Féin Eoin Ó Broin, który uzyskał je z Ministerstwa Budownictwa. Poseł dodał, że od 14 marca 2020 roku, liczba osób pobierających zasiłki mieszkaniowe wzrosła do 18 200, czyli podniosła się o 2500 osób, które korzystają teraz z pomocy państwa w tym zakresie. To nie wszystko mówił dalej poseł Ó Broin, który poinformował, iż między 12 marca a 18 kwietnia, do urzędów Social Welfare wpłynęło 3778 wniosków, a część z nich nadal jest opracowywana, więc należy się spodziewać, że ilość osób pobierających pandemiczne zasiłki mieszkaniowe, wkrótce wzrośnie.

Sinn Féin, Threshold i Focus Ireland wezwały ugrupowania, które mają stworzyć kolejny rząd, czyli Fianna Fáil, Fine Gael i Green Party, aby już teraz zaczęły opracowywać przepisy zabezpieczające najemców, kiedy zakończą się pandemiczne programy ochronne. Jednocześnie do obecnego rządu wystosowano wezwanie, by wydłużył okres ochronny najemców do końca roku.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Housing/Sinn Fein

Polska-IE: Udostępnij...
Prośba o pomoc przy
Jak długo obowiązy
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish