Wkrótce dowiemy się, ile kosztować będzie nas Covid

Już w przyszłym tygodniu Revenue rozpocznie akcję informowania podatników, ile winni są Skarbowi Państwa z tytułu pobierania zasiłków pandemicznych w roku ubiegłym.

Oznacza to, iż osoby pobierające zasiłki pandemiczne, ale też te, które korzystały z programu dopłat do wynagrodzeń TWSS, zostaną opodatkowane. Z wyliczeń wynika, iż statystyczna osoba, która pobierała tygodniowy zasiłek TWSS w kwocie 280 €, może zostać obciążona kwotą podatku w wysokości 1167 €. Wszystko zależeć będzie jednak od czasu, w jakim zasiłki były pobierane, bo opodatkowanie będzie także dla niektórych podatników niższe.

Kiedy otrzymamy w tej sprawie informację, będziemy mogli zdecydować, czy kwotę covidowego podatku, oddamy Revenue jednorazowo, czy zechcemy rozłożyć ją na raty.

Urzędnicy skarbowi poinformowali również, iż należało znacznie przyspieszyć cały proces odzyskiwania podatków, ponieważ deficyt budżetowy za ubiegły rok, przekroczył 19 miliardów euro, więc państwowa kasa, świeci pustkami. Jako ciekawostkę można też podać, że w 2019 roku, w tym zakresie, mieliśmy nadwyżkę podatkową w kwocie 1,4 mld €. Tu kolejna informacja, może nawet dobra, bo uważa się, że w przeliczeniu na mieszkańca, Irlandia, będzie miała najniższy ubiegłoroczny deficyt w całej Unii Europejskiej.

Revenue do 15 stycznia roześle też do wszystkich płatników PAYE zestawienia podatkowe za 2020 rok, a z tego dowiemy się, jakie mamy dodatkowe obciążenie fiskalne. Dotyczyć to może nawet 660 000 osób, które skorzystały z co najmniej jednej płatności TWSS i innych związanych z pandemią.

O ile do 15 stycznia 2021 roku, nie otrzymamy z Revenue informacji o wysokości podatku do zapłacenia, możemy sami sprawdzić, jaka jest kwota „zadłużenia” wobec Skarbu Państwa. Wystarczy wtedy wejść na stronę Revenue i w zakładce https://www.ros.ie/myaccount-web/home.html, znajdziemy kwotę do zapłaty.

Bogdan Feręc

Źr: Revenue

Polska-IE: Udostępnij
Zalecenia są proste
Samo testowanie nie
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian