Wkrótce będzie możliwe stopniowe otwieranie szkół

Wg profesora Nolana, kraj zbliża się do momentu, kiedy szkoły, stopniowo, ale będą mogły być otwierane, a uczniowie zaczną do nich wracać.

Przewodniczący Irish Epidemiological Modeling Advisory profesor Philip Nolan uważa, że całkiem możliwe jest, iż jeszcze w tym miesiącu, zobaczmy znaczny dzienny spadek zakażeń, a te będą na poziomie 200 – 400, co pozwoli na stopniowe odmrażanie zarówno szkolnictwa, jak i gospodarki. Ważne jest, podkreślił w swojej wypowiedzi profesor, aby utrzymać jeszcze przez jakiś czas reżym ograniczeń, a wtedy, tendencja spadkowa zacznie się umacniać i ilość infekcji spadać do niskiego poziomu.

Profesor dodał jednak, że nie można popadać w przesadny optymizm, bo sytuacja nadal jest nieciekawa, a i wszystko może się zmieniać na gorsze.

Profesor Philip Nolan:

– Przed nami jeszcze długa droga. To wciąż dość wysoki poziom chorób, ale być może, pozwoli nam to zrobić pewne rzeczy. Mam taką nadzieję. Wychodzimy z bardzo dużej fali, tak dużej, że nie sądzę, by ktokolwiek z nas przewidział tak wielką falę choroby. Jeśli chodzi o dobre wieści, to, co udowodniliśmy w ciągu ostatnich czterech tygodni, to coś, o czym wiedzieliśmy: podstawowe środki zdrowia publicznego ograniczające kontakty, dystans społeczny, higiena – działają przeciwko nowemu wariantowi. Musisz po prostu ciężej pracować, aby zapobiec przenoszeniu wirusa i zrobiliśmy to. Jestem optymistą co do tego, dokąd pojedziemy w marcu, kwietniu, maju i czerwcu, ponieważ myślę, że wyciągnęliśmy znaczące wnioski z grudnia. Jeśli zachowamy ostrożność, myślę, że są pewne rzeczy o wysokim priorytecie i mniejszym ryzyku, które możemy zrobić w marcu, kwietniu, maju, które pozwolą nam na otwarcie, bez znaczącego wzrostu przenoszenia wirusa. Myślę też, że szybko zbliżamy się do punktu, w którym ostrożne i stopniowe wznowienie edukacji będzie możliwe.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Rząd chce powołać
Baza Amazona na lotn
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian